Brytyjska telewizja potwierdza - polska firma negocjuje kupno Thomasa Cooka

Jak donosi telewizja Sky News, polska platforma internetowa z biletami lotniczymi i wycieczkami eSky.pl, rozmawia o zakupie najstarszej europejskiej marki turystycznej, Thomasa Cooka.

Publikacja: 16.01.2024 11:30

Thomas Cook upadł w 2018 roku. Rząd Brytyjski powiedział, że nie będzie ratował firmy publicznymi pi

Thomas Cook upadł w 2018 roku. Rząd Brytyjski powiedział, że nie będzie ratował firmy publicznymi pieniędzmi.

Foto: Fot. Bloomberg

Szczycące się prawie 180-letnią historią, największe na świecie, biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość we wrześniu 2019 roku. Większość jego salonów sprzedaży przejęła duża brytyjska sieć agencyjna Hays Travel. Prawa do marki kupili zaś, za 11 milionów funtów, Chińczycy – a konkretnie chiński konglomerat turystyczny Fosun, który już wcześniej był większościowym udziałowcem Thomasa Cooka.

Czytaj więcej

Ranking. Rainbow z najpopularniejszym blogiem o podróżach

W pandemii nowi właściciele uruchomili pod starą marką w Wielkiej Brytanii internetowe biuro podróży, które sprzedaje pakiety tworzone dynamicznie. Z pełnego raportu rocznego za 2022 rok wynika, że sprzedaż wzrosła o 340 procent, rok do roku, co przełożyło się na dodatkowe 80 tysięcy klientów.

O tym jednak, że Fosun chce sprzedać Thomasa Cooka, słychać już od dawna. Głośno zrobiło się o tym w czasie londyńskich targów turystycznych WTM, jesienią zeszłego roku. Turystyka.rp.pl donosiła o tych planach już pod koniec listopada. Wczoraj napisała o tym w swoim serwisie brytyjska telewizja Sky News, która podaje, że „najbardziej znana w Wielkiej Brytanii marka kojarzona z wycieczkami zorganizowanymi zostanie sprzedana przez chińską Grupę Fosun polskiemu eSky, firmie z kapitałem prywatnym”.

Stacja powołuje się na źródło z finansowego centrum Londynu, City, które twierdzi, że rozmowy są zaawansowane. Finału rozmów można spodziewać się w najbliższych tygodniach. Informator zaznacza jednak, że ostatecznie strony mogą nie dojść do porozumienia.

Rzecznik Thomasa Cooka odmówił komentarza w tej sprawie.

Grupa eSky działa w ponad 50 krajach. Sprzedaje przez internet loty, noclegi, city breaki i pakiety z lotem i noclegiem, ubezpieczenia, pośredniczy w wynajmowaniu samochodów i przejazdów z lotnisk. Rok 2022 firma zakończyła z wynikiem EBITDA ponad 90 milionów złotych. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku przychody Grupy eSky ze sprzedaży wzrosły o 33 procent i wyniosły 2,8 miliarda złotych.

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek