MSC zamówił dwa statki wycieczkowe za 2 miliardy euro

Fot. materiały prasowe

Włosko-szwajcarski armator MSC zamówił w stoczni Chantiers de l’Atlantique w Saint-Nazaire we Francji dwa wycieczkowce o wartości 2 miliardów euro.

„Kontraktowi stulecia” towarzyszą dwa listy intencyjne w sprawie dodatkowych inwestycji na co najmniej 4 miliardy euro, ogłoszone z okazji szczytu Choose France z udziałem około 200 szefów firm francuskich i zagranicznych. – Nie każdego dnia podpisuje się kontrakty o takim znaczeniu dla francuskiej gospodarki, przemysłu i przyszłości terytoriów Francji –  stwierdził premier Edouard Philippe na uroczystości z udziałem prezesów MSC, Pierfrancesca Vagi i stoczni, Laurenta Castainga.

CZYTAJ TEŻ: Stocznie pełne statków dla turystów

Kontrakt opiewa na dwa statki światowej klasy na 6,7 tysiąca pasażerów, napędzane płynnym gazem ziemnym LNG. Mają być gotowe w 2025 i 2027 roku.

Do zasadniczego kontraktu dochodzi pierwszy list intencyjny na opracowanie nowej klasy statków na ciekły gaz ziemny i budowę czterech takich jednostek, co wiąże się z zainwestowaniem 4 miliardów euro. Drugi list dotyczy budowy prototypu z częściowym napędem żaglowym, szacowanego na kolejne 4 miliardy euro, ale armator nie chciał oficjalnie wypowiadać się na ten temat, bo uznał, że za wcześnie na szczegóły – informuje Reuter.

ZOBACZ TAKŻE: TT-Line buduje Zielony Statek

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kreta zwiększa liczbę pięciogwiazdkowych łóżek

O 25 tysięcy zwiększy się w przeciągu najbliższych 5 lat liczba łóżek noclegowych w ...

LOT zawiesza wszystkie połączenia

W związku z decyzją polskiego rządu o zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodowaną rozprzestrzenianiem się ...

Biura podróży uciekły galeriom handlowym spod gilotyny

Biura podróży nie będą musiały otwierać swoich salonów w galeriach handlowych – minister zdrowia ...

Hiszpańscy hotelarze spokojnie o sytuacji Cooka

Hiszpańskie organizacje hotelarskie, szczególnie na Wyspach Kanaryjskich i Balearach, z uwagą przyglądają się sytuacji ...

Emirates i flydubai znów oferują loty code-share

Obie linie lotnicze po przerwie wznawiają współpracę i znów oferują pasażerom połączenia ze swoich ...

Mitsis odnowi swoje hotele

100 milionów euro zainwestuje grecka Grupa Mitsis w renowację 17 hoteli, informują greckie media. ...