Mimo pandemii Polacy planują święta i sylwestra poza domem

Z danych OLX wynika, że liczba zapytań o kwatery, domki i apartamenty na końcówkę grudnia rośnie już od sierpnia, a w ostatnich tygodniach wyszukiwarka notuje ich około 6 tysięcy tygodniowo.

Publikacja: 22.11.2021 09:45

Poszukiwania noclegów na zimę zaczynają się już w sierpniu - mówi menedżer ds. rozwoju w OLX Jakub F

Poszukiwania noclegów na zimę zaczynają się już w sierpniu - mówi menedżer ds. rozwoju w OLX Jakub Fingas

Foto: Newseria Biznes

- Poszukiwania noclegów na okres zimowy tak naprawdę zaczynają się już pod koniec sezonu letniego, w okolicach sierpnia. Największą liczbę widzimy w połowie listopada, wtedy też przybywa najwięcej ogłoszeń - mówi agencji Newseria Biznes menedżer ds. rozwoju w OLX Jakub Fingas. - Tendencja jest taka, że nasi użytkownicy częściej szukają noclegów na sylwestra niż na Boże Narodzenie, tych zapytań jest nawet pięć razy więcej. W tej chwili obserwujemy około 6 tysięcy zapytań tygodniowo o frazy takie jak „sylwester” czy „domek na sylwestra” - dodaje.

Ze względu na czwartą falę pandemii COVID-19 huczne świętowanie sylwestra 2021/2022 podczas masowych imprez w plenerze raczej nie wchodzi w grę. Mimo to wielu Polaków planuje spędzić go poza domem - najchętniej w górach lub nad morzem. Dlatego w ostatnich tygodniach stale rośnie liczba zapytań o wolne noclegi na końcówkę grudnia.

- Miesięcznie widzimy średnio 22 tysiące ogłoszeń i jest to liczba mniejsza niż w sezonie letnim, ale użytkownicy wciąż mają z czego wybierać - mówi Jakub Fingas.

- Z uwagi na pandemię trochę zmieniły się zwyczaje rezerwujących. W tym roku dokonują rezerwacji z około jedno-, dwumiesięcznym wyprzedzeniem, obawiając się powrotu lockdownu. Pragnę jednak wszystkich uspokoić, że w razie niemożliwości zrealizowania pobytu przysługuje zwrot wpłaconych pieniędzy bądź możliwość przełożenia terminu - dodaje właściciel apartamentów na wynajem Willa Przy Dolinie Kościeliskiej Piotr Kuźma.

Czytaj więcej

Hotelarze: Kiedy rosną zakażenia, spadają rezerwacje w hotelach

Tradycyjnie największą popularnością cieszą się w tym roku kurorty w górach. Wielu Polaków planuje powitać Nowy Rok w Zakopanem czy Szklarskiej Porębie, więc tam duża część noclegów na okres świąteczno-noworoczny jest już zajęta.

- W okresie sylwestrowo-świątecznym jak co roku spodziewamy się bardzo dużego zainteresowania. To jest absolutny szczyt sezonu, całe Podhale ma w tym okresie praktycznie 100-procentowe obłożenie - mówi Piotr Kuźma. - Przyjeżdżają do nas goście, którzy chcą miło spędzić święta w rodzinnej atmosferze i celebrować Nowy Rok. To jest też sam początek sezonu narciarskiego. Z uwagi na coraz słabsze w ostatnich latach zimy w miastach często zdarza się też, że przyjeżdżają do nas rodzice z małymi dziećmi, żeby pokazać im, jak naprawdę wygląda śnieg.

Niewiele mniejsze zainteresowanie niż polskie góry budzą też miejscowości wypoczynkowe nad Bałtykiem i atrakcyjne turystycznie miasta.

- Wśród preferencji osób, które szukają noclegów, widzimy między innymi Władysławowo czy Kołobrzeg oraz miasta takie jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków - wymienia Jakub Fingas.

Według statystyk OLX średnia cena w ogłoszeniach dotyczących noclegów za dobę oscyluje w tym roku w okolicach 295 złotych. Wiele zależy jednak od rodzaju kwatery i poszukiwanych udogodnień.

- Gdy dopasujemy w wyszukiwarce kryteria i warunki, których oczekujemy, ta cena będzie się oczywiście odchylać od średniej - mówi menedżer ds. rozwoju w OLX.

- Okres sylwestrowo-świąteczny to absolutny szczyt sezonu, zainteresowanie jest ogromne, ceny muszą być dopasowane do zapotrzebowania. Jednak na Podhalu baza noclegowa jest przeogromna i na pewno każdy znajdzie ofertę dostosowaną do swojego budżetu - dodaje Piotr Kuźma.

Czytaj więcej

Expedia: Technologia pomoże hotelarzom uporać się z brakiem pracowników

Jak wskazuje, rezerwując noclegi na świąteczno-noworoczne wyjazdy, Polacy zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale i cały szereg dodatkowych udogodnień i opcji takich jak na przykład parking, zasady anulowania rezerwacji, możliwość pobytu ze zwierzętami, atrakcje w pobliżu czy serwowane posiłki.

- Przede wszystkim zwracamy jednak uwagę na to, czy dany obiekt nam się podoba. Po drugie, muszą być w nim udogodnienia. My na przykład oferujemy apartamenty z prywatnym jacuzzi oraz sauną, mamy też wyjątkowe wnętrza i architekturę. Tak naprawdę wybór miejsca noclegowego to bardzo indywidualna sprawa, inne będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi, inne dla par czy grup znajomych - mówi właściciel apartamentów Willa Przy Dolinie Kościeliskiej.

- Na OLX ogłoszeniodawcy mają możliwość uzupełnienia dodatkowych pól, które wpływają na to, w jaki sposób użytkownicy filtrują i wybierają ogłoszenia. Tutaj mówimy o takich polach jak rodzaj noclegu - czy jest to domek, apartament, pensjonat lub hotel, oraz udogodnienia, jak np. parking czy możliwość płatności kartą. Jest też możliwość zaznaczenia, czy dany obiekt jest przeznaczony dla dwóch, trzech lub więcej osób i czy istnieje możliwość skorzystania z Bonu Turystycznego - dodaje menedżer ds. rozwoju w OLX. - Dodatkowymi elementami są zdjęcia. W ogłoszeniu jest możliwość dodania 16 zdjęć. W sezonie zimowym warto zadbać o to, żeby przewijała się na nich świąteczna, sylwestrowa atmosfera. Kupujemy przecież oczami, więc to ma dosyć duże znaczenie przy wyborze noclegu.

- Poszukiwania noclegów na okres zimowy tak naprawdę zaczynają się już pod koniec sezonu letniego, w okolicach sierpnia. Największą liczbę widzimy w połowie listopada, wtedy też przybywa najwięcej ogłoszeń - mówi agencji Newseria Biznes menedżer ds. rozwoju w OLX Jakub Fingas. - Tendencja jest taka, że nasi użytkownicy częściej szukają noclegów na sylwestra niż na Boże Narodzenie, tych zapytań jest nawet pięć razy więcej. W tej chwili obserwujemy około 6 tysięcy zapytań tygodniowo o frazy takie jak „sylwester” czy „domek na sylwestra” - dodaje.

Pozostało 90% artykułu
Hotele
Polski Holding Hotelowy kupuje od KGHM-u Interferie
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Hotele
Niemieccy hotelarze: Gości ciągle mało. Pomoc publiczna konieczna do marca
Hotele
Specjalista od finansów wchodzi na rynek rezerwacji noclegów
Hotele
Hotelarze: Boimy się wzrostu kosztów i odpływu kadry
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Hotele
Industrialny Mercure otworzył się w dawnej fabryce wódek w Krakowie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży