Kłopoty z rozwojem na lotnisku w Modlinie nie zniechęcają Ryanaira do dodawania nowych połączeń w Polsce. Na razie ogłosił pięć tras z Lotniska Chopina, ale zapowiada uruchomienie kolejnych. Prezes tej linii lotniczej, Michael O’Leary, spotkał się z dziennikarzami w Warszawie.

Czytaj więcej

O'Leary: Sprzedaż biletów bije rekordy, czegoś takiego jeszcze nie widziałem

Jak mówił, okazało się, że lotnisko ma dużo wolnych slotów, czyli okienek czasowych na starty i lądowania. Problem z ich wykorzystaniem jest jednak taki, że dotyczą one operacji w ciągu dnia, ale nie wcześnie rano i wieczorem, kiedy linia lotnicza najbardziej by tego chciała. Wtedy na stołecznym lotnisku robi się rzeczywiście ciasno.

Między innymi z tego powodu w pierwszym roku - po czteroletniej przerwie - operowania z Warszawy Ryanair nie zamierza bazować tu samolotu. — Potem się zastanowimy — mówił O’Leary. Wcześniej Ryanair zapowiedział, że w sezonie letnim (czyli od końca marca do końca października) poleci z Chopina do Alicante, Palmy, Charlerois, Wiednia i Pafos.

Szef największego europejskiego przewoźnika (168 mln pasażerów w 2022 roku) nie wyklucza jednocześnie, że jednak jego samoloty pojawią się na lotnisku w Radomiu, które ma być otwarte w kwietniu. —Ale musimy zacząć od tego, żeby tam się pojawił popyt. Zapewne będą to loty czarterowe, które jesteśmy gotowi wykonywać, jeśli będzie takie zamówienie. Bo przecież nikt, kto ma dobrze w głowie i chce lecieć do Warszawy, nie wybierze do tej podróży lotniska w Radomiu — mówił O’Leary.

Irlandzka linia ogłosiła we wtorek nowy, letni rozkład lotów z Warszawy z 55 trasami z Modlina i 5 połączeniami z Lotniska Chopina. Jednocześnie Ryanair nie ustaje w wysiłkach porozumienia się w sprawie rozbudowy portu w Modlinie. — Niech tylko PPL przestanie blokować ten rozwój, który my jesteśmy gotowi wesprzeć finansowo. Potrzebujemy w Modlinie czterech dodatkowych wyjść do samolotów i ośmiu stanowisk postojowych. Zaoferowaliśmy na ten cel 20 milionów euro pożyczki, które potem odbierzemy sobie z opłat lotniskowych w ciągu pięciu, sześciu lat. Lotnisko w Modlinie powinno już być takich rozmiarów, jak Dublin, z możliwością obsłużenia pięciu, sześciu milionów pasażerów rocznie — uważa O’Leary.

Czytaj więcej

Ryanair potwierdza: Wracamy na Lotnisko Chopina. Na początek pięć kierunków

Latem 2023 Ryanair zamierza zbazować w Polsce 39 samolotów i zaoferuje loty w 300 kierunkach. To tyle, ile we wszystkich pozostałych krajach Europy Środkowej z Krajami Bałtyckimi łącznie. Zamierza również obsługiwać loty czarterowe, na tym polu współpracuje już z biurami podróży - TUI, Itaką i Grecosem. Na ten cel przeznacza osiem samolotów, którymi będzie w sezonie letnim latał z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Gdańska.