Kraków Airport pomieści więcej samolotów

Za 100 milionów złotych netto Lotnisko Kraków Airport zyska 15 nowych miejsc dla samolotów. Port podpisał w poniedziałek umowę na zaprojektowanie i rozbudowę płyty postojowej.

Publikacja: 18.05.2020 17:51

Kraków Airport pomieści więcej samolotów

Foto: Ze strony lotniska mowę podpisał prezes Radosław Włoszek

Obecny na uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zauważył, że inwestycja to przykładem, że „koronawirus polskich budów nie zatrzymał, że koronawirus nie wychłodził, nie zamroził dziesiątek, setek tysięcy miejsc pracy”. I wyraził przekonanie, że za kilka tygodni na polskich lotniskach zostanie wznowiony ruch pasażerski. – Jestem przekonany, że już za kilka tygodni będziemy starali się podnieść ruch lotniczy, w pierwszej kolejności tych krajowych, w drugiej – międzynarodowych w granicach Schengen, a później także dalej – mówił.

CZYTAJ TEŻ: Lufthansa poleci z Krakowa i Warszawy do Frankfurtu

– Wszyscy wiemy, że teraz cała branża lotnicza i turystyczna przeżywa trudne chwile i czeka ją wiele wyzwań i trudności. Jestem jednak przekonany, że przezwyciężymy obecne trudności i odbudujemy małopolską gospodarkę, poprzez odbudowę potencjału Kraków Airport – podkreślił prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Wykonawcą rozbudowy płyty postojowej jest firma Max Bögl Polska. Umowa obejmuje budowę nowego fragmentu płaszczyzny postojowej po stronie zachodniej wraz z budową i przebudową infrastruktury towarzyszącej: kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sieci przeciw pożarowej, oświetlenia masztowego, oświetlenia nawigacyjnego, sieci teletechnicznych i oznakowania pionowego i poziomego. Chodzi też o przebudowę fragmentów istniejących nawierzchni lotniskowych, w związku ze zmianą układu dróg kołowania i stanowisk postojowych na płycie.

Konieczność rozbudowy płaszczyzny postojowej w kierunku zachodnim wynika także z zaplanowanej rozbudowy budynku terminala. Planowana płaszczyzna postojowa w części południowej będzie bezpośrednio graniczyła poprzez drogę serwisową z budynkiem nowego terminal” – czytamy w komunikacie.

Po rozbudowie na płycie zmieści się dodatkowo 15 samolotów kodu C, czyli takich jak na przykład najpopularniejsza maszyna w lotnictwie, boeing B737.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków