W pierwszym półroczu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył niecałe 491,7 tysiąca podróżnych, czyli o 69 procent mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej, o czym informuje w komunikacie. Po trzymiesięcznym zawieszeniu lotów międzynarodowych pierwsi pasażerowie wylecieli stąd 21 czerwca do Madrytu. Do końca czerwca Modlin obsłużył 59 rejsów i ponad 2,2 pasażerów. Najpopularniejszymi kierunkami były Bruksela i Rzym, a nowością w rozkładzie uruchomiony 2 lipca Pafos na Cyprze.
W ogłoszonym przez Ryanaira rozkładzie na lipiec ma się znaleźć w sumie 37 kierunków, w sierpniu mają przybyć kolejne dwa, w tym codzienne połączenie do Wiednia. W drugim miesiącu wakacyjnym liczba operacji ma być większa o połowę od lipcowej. Po kilkunastu dniach regularnych rejsów najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi okazały się Teneryfa, Alicante, Walencja i Sewilla.
CZYTAJ TEŻ: Ryanair wraca do Modlina
– Po ponad trzech miesiącach zakazu lotów pod koniec czerwca wreszcie na naszym lotnisku mogliśmy cieszyć się widokiem odlatujących i przylatujących samolotów z pasażerami na pokładzie – mówi p.o. prezesa lotniska w Modlinie Leszek Chorzewski, cytowany w komunikacie. – Zdołaliśmy przetrwać ten trudny okres, choć kosztowało to nas wiele wyrzeczeń. Następne tygodnie będą kluczowe i okaże się, czy uda nam się odzyskać choć częściową stabilność, by móc zacząć odbudowywać naszą pozycję na rynku przewozów lotniczych w kraju – dodaje.
Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej od 6 do 12 lipca odbyło się w Polsce prawie 3,6 tysiąca operacji lotniczych, o 62 procent mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. Lotniska skorzystały z rządowej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej i wciąż czekają na obiecane przez Ministerstwo Infrastruktury wsparcie w wysokości 142 milionów złotych. Pomoc ta jest jednak niewspółmierna w stosunku do ponoszonych przez lotniska kosztów – głosi komunikat.