Nowa forma spółki i nowa nazwa „Portów Lotniczych” - w drodze do połączenia z CPK

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) przekształca się 1 kwietnia w jednoosobową spółkę akcyjną. Zmieni się nie tylko forma prawna, ale i nazwa firmy. Od tej pory będzie brzmieć: Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL S.A.).

Publikacja: 31.03.2023 12:49

PPL jest właścicielem Lotniska Chiopina i akcjonariuszem spółek zarządzających innymi portami lotnic

PPL jest właścicielem Lotniska Chiopina i akcjonariuszem spółek zarządzających innymi portami lotniczymi w kraju

Foto: Materiały prasowe PPL Łukasz Widziszowski

- Dzięki przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną możliwe będzie jego funkcjonowanie na rynku usług lotniczych jako spółki prawa handlowego. W takiej formie działa zdecydowana większość zarządzających portami lotniczymi w Europie m.in. Svedavia i Aeroport de Paris - mówi rzeczniczka prasowa firmy Anna Dermont, cytowana w komunikacie PPL SA.

"Efektem przekształcenia będzie także odejście od zanikającej już formy prawnej jaką jest przedsiębiorstwo państwowe. Do tej pory w Polsce istniało tylko 10 aktywnych podmiotów tego typu, a PPL było największym z nich" - czytamy.

Przekształcenie PPL w spółkę akcyjną jest jedynie zmianą formalną i nie ma wpływu na warunki zatrudnienia pracowników i strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

Zmiana nazwy to jeden z etapów realizacji ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego słożącego powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ostatnim z etapów będzie wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji spółki PPL S.A. do spółki CPK, co powinno się wydarzyć do końca trzeciego kwartału tego roku - przypomina spółka.

Czytaj więcej

Nowa forma spółki i nowa nazwa „Portów Lotniczych” - w drodze do połączenia z CPK

Po połączeniu, CPK i PPL utworzą grupę kapitałową, skupiającą największe aktywa i inwestycje na lotniskach, w których udziały ma PPL.

- Spółka PPL otrzyma dostęp do najnowocześniejszych technologii, co z pewnością przyczyni się do wzbogacenia umiejętności i doświadczenia jej pracowników. Natomiast zespół CPK będzie mógł czerpać z ogromnego doświadczenia i wiedzy w zarządzaniu portami lotniczymi od zespołu PPL - podkreśla Dermont.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) jest właścicielem lub współwłaścicielem większości lotnisk w Polsce: Lotniska Chopina w Warszawie, Kraków Airport, Szczecin-Goleniów, Poznań-Ławica, Rzeszów-Jasionka, Warszawa-Modlin, Gdańsk, Wrocław, Mazury (Szymany), Bydgoszcz-Szwederowo, Katowice-Pyrzowice, Zielona Góra-Babimost.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Kraków Airport zyskuje całoroczne połączenie ze Skandynawią
Lotniska
Pasażerowie wybrali najlepsze lotniska świata. Azja potwierdziła najwyższą pozycję
Lotniska
Nowa trasa z krakowskiego lotniska. „Ważny kierunek biznesowy”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Lotniska
Spadki na lotnisku w Radomiu. W letniej siatce sześć połączeń