Lotnisko w Katowicach obsłużyło 750 tysięcy pasażerów. "Rekordowy czerwiec"

W czerwcu Katowice Airport obsłużył 749 177 podróżnych, czyli o 13,7 procent więcej niż w tym samym czasie w 2023 roku. Był to najlepszy czerwiec w historii tego lotniska.

Publikacja: 09.07.2024 14:09

Lotnisko ma plan inwestycyjny - zamierza między innymi wybudować nowy terminal

Lotnisko ma plan inwestycyjny - zamierza między innymi wybudować nowy terminal

Foto: Piotr Adamczyk

Jak informuje rzecznik lotniska Piotr Adamczyk w komunikacie, z rejsów regularnych, obsługiwanych w Pyrzowicach przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, LOT i Air Dolomiti (dla Lufthansy) skorzystało 285,2 tysiąca pasażerów, czyli o 5,9 więcej niż rok temu. Wybierali oni najczęściej połączenia między Katowicami a Dortmundem, Londynem–Luton, Londynem–Stansted, Katanią i Mediolanem.

Pasażerów czarterowych więcej niż regularnych

Dużo więcej ludzie poleciało (lub przyleciało) w czerwcu samolotami czarterowymi z biurami podróży. Było ich 462,3 tysiąca, o 18,9 procent więcej. Ci pasażerowie lecieli na trasie do i z Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Heraklionu i na Dżerbę.

W minionym miesiącu w Katowice Airport został trzykrotnie poprawiony dobowy rekord liczby podróżnych, który pochodził z 16 lipca 2023 roku i wynosił 29 426 pasażerów. Najpierw 6 czerwca odnotowano 30 128 podróżnych, tydzień później było ich 31 196, a 23 czerwca już 31 945 – podkreśla Adamczyk.

W trakcie trzydziestu dni czerwca bieżącego roku w Katowice Airport odbyło się 5 344 startów i lądowań statków powietrznych, czyli o 6,2 procent więcej niż w zeszłym roku - dodaje.

Lotnisko zbuduje nowy terminal główny

- Ruch pasażerski rośnie w Katowice Airport zgodnie z prognozą – mówi cytowany w komunikacie prezes lotniska Artur Tomasik. - W lipcu i w sierpniu spodziewamy się obsłużyć po około 830 tysięcy podróżnych. Aby sprostać rosnącej liczbie pasażerów, przed wakacjami oddaliśmy do użytku dodatkową halę przylotów i 757 nowych miejsc parkingowych. W tym roku chcemy ogłosić przetarg na wybór projektanta nowego głównego terminalu pasażerskiego.

W całym pierwszym półroczu 2024 roku w Katowice Airport obsłużono 2,62 miliona pasażerów, czyli o 16,5 procent więcej niż w tym samym czasie 2023 roku. „Nigdy wcześniej w historii katowickiego lotniska nie obsłużono tak dużej liczby podróżnych w tak szybkim czasie. Pobito rekord z 2023 roku, kiedy taki wynik osiągnięto 20 czerwca” - czytamy.

Z tej liczby 1,44 miliona osób podróżowało rejsami regularnych przewoźników (+5,3 procent), a 1,16 miliona (+34,8 procent) czarterami.

Lotniska
Lotnisko w Gdańsku miało już prawie 3 mln pasażerów. Czartery rosną o 60 procent
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Lotniska
Lotnisko Chopina: Historyczny rekord - 2 miliony pasażerów w czerwcu
Lotniska
Anna Midera szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych
Lotniska
Kolejne połączenie lotnicze z Warszawy do Austrii dla narciarzy
Lotniska
Tajlandia zamyka sklepy wolnocłowe na lotniskach
Lotniska
Nowy zarząd lotniska w Krakowie