Prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków odwołany. Zastąpi go Marcin Danił

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała dzisiaj Andrzeja Ilkówa ze stanowiska prezesa tej spółki. W komunikacie o tym wydarzeniu nie podano przyczyn.

Publikacja: 21.02.2025 12:29

Spółką do czasu wyboru nowego prezesa będzie kierował  Marcin Danił

Spółką do czasu wyboru nowego prezesa będzie kierował Marcin Danił

Foto: Dariusz Kłosiński

Andrzej Ilków był prezesem PPL S.A. od 19 marca 2024 roku. Został wybrany w drodze konkursu, ogłoszonego 1 marca 2024 roku. Wcześniej Andrzej Ilków pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Obowiązki prezesa, do czasu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego rada nadzorcza powierzyła członkowi zarządu PPL ds finansowo-handlowych Marcinowi Daniłowi.

Czytaj więcej

Prawie 60 milionów pasażerów na polskich lotniskach. Nowy rekord

Marcin Danił doświadczony menedżer od finansów

Marcin Danił zawodowo związany był z międzynarodowymi firmami z branży IT i telekomunikacji, w których zarządzał finansami, inwestycjami, sprzedażą i sprawami podatkowo-prawnymi. Od roku 2010 był wiceprezesem w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin, odpowiadał tam za modernizację infrastruktury pozostałej po lotnisku wojskowym i zbudowanie międzynarodowego portu lotniczego użytku publicznego. 

W zależności od kadencji zajmował się tam kwestiami finansowymi, inwestycyjnymi, korporacyjnymi, sprzedażą lub ochroną.

Marcin Danił ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku rachunkowość i finanse. Jest też absolwentem międzynarodowych studiów licencjackich, Bachelor of Business Administration w Wyższej Szkole Zarządzania – Thames ValleyUniversity (obecnie University of West London). Ukończył też studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk w zakresie ekonomii, obronił również tytuł DBA (Doctor of Business Administration) w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Polskie Porty Lotnicze – trzonem CPK

Polskie Porty Lotnicze Spółka Akcyjna to spółka Skarbu Państwa zajmująca się budową, modernizacją i eksploatacją lotnisk. Ma być zgodnie z założeniami rządu głównym partnerem (49 procent) w nowo powstającym lotnisku w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak mówił niedawno Maciej Lasek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu ds. CPK w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, "jeżeli mówimy o finansowaniu budowy lotniska [CPK], to w programie wieloletnim do 2032 roku. przewidziano niecałe 43 miliardy złotych. Częściowo są to środki z obligacji Skarbu Państwa, częściowo kapitał, który wniosą Polskie Porty Lotnicze i finansowanie dłużne, czyli kredyty.

Przedsiębiorstwo jest teraz wyłącznym właścicielem portów lotniczych w Warszawie, Radomiu i Zielonej Górze. Ma także udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk w: Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Nowym Dworze Mazowieckim (Warszawa-Modlin), Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Szymanach (Olsztyn-Mazury) i Bydgoszczy.


Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Przy lotnisku w Katowicach przybyło prawie 900 miejsc parkingowych
Lotniska
Nie ma już lotniczego dołka na Lotnisku Chopina. Będzie co przenosić na CPK
Lotniska
Ryanair dołącza Budapeszt do katowickiej siatki połączeń
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Lotniska
Paraliż na niemieckich lotniskach, największe strajkują. Odczuje to pół miliona pasażerów
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń