Ogrodzieniec szykuje się na inwazję fanów Geralta

To tutaj Andrzej Wajda kręcił adaptację „Zemsty”, i to ten zamek posłużył za tło ostatniego odcinka kultowego serialu „Janosik” z Markiem Perepeczką. Teraz urokowi zamku w Ogrodzieńcu uległa ekipa serialu „Wiedźmin” produkowanego dla Netfliksa.

Publikacja: 22.01.2020 23:56

Ogrodzieniec szykuje się na inwazję fanów Geralta

Foto: W Ogrodzieńcu nakręcono jedną z kluczowych sekwencji finałowego odcinka pierwszego sezonu „Wiedźmina”. Fot. Facebook / Wiedźmin Netflix

Główny produkt eksportowy polskiej popkultury w ostatnich latach doczekał się swojej serialowej wersji drugi raz. Tym razem ze znacznie większym rozmachem i hollywoodzką obsadą. Oprócz plenerów Hiszpanii i zabytków Budapesztu, ekipa odwiedziła ruiny renesansowego zamku w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekt posłużył za tło bitwy pod Sodden – wydarzenia wieńczącego finałowy odcinek pierwszego sezonu perypetii Geralta z Rivii.

Święto Wiedźmina już w kwietniu

Ulokowanie produkcji popularnych dzieł kultury często przekłada się na korzyści i popularność turystyczną danego miejsca. Jeden z najbardziej spektakularnych przykładów to zainteresowanie Nową Zelandią z okazji nakręcenia w tamtejszych plenerach „Władcy pierścienia”, czy casus zakątków Sztokholmu opisanych w trylogii „Millenium” Stiega Larssona. Takiego właśnie efektu spodziewają się teraz władze Ogrodzieńca.

– Już teraz widzimy duże zainteresowanie, nie tylko naszych gości, ale także mediów, grup zrzeszających fanów historii Jury, samego zamku, książek i gier z Wiedźminem – tłumaczy Lucyna Sobusik z działu promocji i marketingu zamku. – Mamy nadzieję, że cały sezon, czyli od wczesnej wiosny, kiedy startujemy, poprzez majówkę, wakacje aż do jesiennych eventów, będą odwiedzać zamek. Przygotowujemy się organizacyjnie do zwiększonego ruchu turystów.

Co to oznacza? Zgodnie z umową z Netfliksem, zamek będzie realizować pewne założenia promocyjne. Wkrótce także ma pojawić się więcej informacji związanych z serią.

– Już teraz mogę zdradzić, że 25 i 26 kwietnia organizujemy wydarzenie związane z Wiedźminem. Myślę, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w regionie, ale i w Polsce – podkreśla Sobusik.

215 tysięcy odwiedzających

Niedawno zakończył się pierwszy etap remontu w zamku – pojawiły się instalacje elektryczne, służące podświetlaniu obiektu i nadawaniu dźwięku, a także dodatkowe barierki. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap modernizacji.

CZYTAJ TAKŻE: NIK: Promocja świętokrzyskich gmin kuleje

W 2019 r. zamek odwiedziła rekordowa liczba 215 tysięcy ludzi.

Filmowych miejsc jest w Polsce więcej, żeby wspomnieć tylko, że w Górach Stołowych kręcono sceny do dwóch części „Opowieści z Narnii”, a w Piotrkowie Trybunalskim i Krakowie powstawały filmy opowiadające o czasach II wojny światowej – „Jakub Kłamca” i „Lista Schindlera”.

Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny