Europejska Komisja Turystyki (ETC) i Eurail BV opublikowały najnowszy „Barometr podróży długodystansowych” (LHTB), który ujawnia trendy, jakie będzie można obserwować w trzecim trymestrze tego roku w przyjazdach do Europy z dalekich krajów.
Raport ujawnia, że apetyt na podróże zagraniczne w ostatnich miesiącach 2022 roku jest większy niż podczas letniego badania, przy czym największe wzrosty w odniesieniu do chęci wyjechania dalej notują Brazylia (150 punktów), Kanada (136 punktów) i Stany Zjednoczone (126 punktów).
Czytaj więcej
Na rynku turystycznym w Wielkiej Brytanii widać nowy trend - szukając oszczędności, turyści coraz...
Sytuacja na kluczowych dla Europy rynkach właściwie nie zmienia się. Powodem są rosnące koszty życia, a 24 procent badanych potwierdza, że finanse osobiste są głównym powodem, dla którego nie zamierzają wyjeżdżać do dalekich krajów. Najbardziej wrażliwi na kwestie ekonomiczne są Brazylijczycy (55 procent), Kanadyjczycy (31 procent) i Amerykanie (30 procent). Co więcej, w dalszym ciągu ludziom towarzyszy strach związany z covidem, szczególnie mocno widać to w Azji - 19 procent respondentów z tego regionu wskazuje to jako powód, dla którego nie chce pojechać gdzieś dalej.
Luís Araújo, prezes ETC, mówi, że widać stałą poprawę nastrojów dotyczących podróży długodystansowych, co jest dobrym znakiem. - Jednak najnowszy „Barometr podróży długodystansowych” odzwierciedla negatywny wpływ wzrostu kosztów życia na możliwość podróżowania za granicę. Jest prawdopodobne, że finanse osobiste znacząco zmienią wybory turystyczne ludzi w nadchodzących miesiącach - dodaje i zapewnia, że ETC będzie tę sytuację dalej obserwować.