Europejska Komisja Turystyki (ETC) i Eurail BV opublikowały najnowszy „Barometr podróży długodystansowych” (LHTB), który ujawnia trendy, jakie będzie można obserwować w trzecim trymestrze tego roku w przyjazdach do Europy z dalekich krajów.
Raport ujawnia, że apetyt na podróże zagraniczne w ostatnich miesiącach 2022 roku jest większy niż podczas letniego badania, przy czym największe wzrosty w odniesieniu do chęci wyjechania dalej notują Brazylia (150 punktów), Kanada (136 punktów) i Stany Zjednoczone (126 punktów).
Czytaj więcej
Na rynku turystycznym w Wielkiej Brytanii widać nowy trend - szukając oszczędności, turyści coraz częściej rozważają wyjazdy poza szczytem sezonu. Wśród kierunków liderem może być Turcja.
Sytuacja na kluczowych dla Europy rynkach właściwie nie zmienia się. Powodem są rosnące koszty życia, a 24 procent badanych potwierdza, że finanse osobiste są głównym powodem, dla którego nie zamierzają wyjeżdżać do dalekich krajów. Najbardziej wrażliwi na kwestie ekonomiczne są Brazylijczycy (55 procent), Kanadyjczycy (31 procent) i Amerykanie (30 procent). Co więcej, w dalszym ciągu ludziom towarzyszy strach związany z covidem, szczególnie mocno widać to w Azji - 19 procent respondentów z tego regionu wskazuje to jako powód, dla którego nie chce pojechać gdzieś dalej.
Luís Araújo, prezes ETC, mówi, że widać stałą poprawę nastrojów dotyczących podróży długodystansowych, co jest dobrym znakiem. - Jednak najnowszy „Barometr podróży długodystansowych” odzwierciedla negatywny wpływ wzrostu kosztów życia na możliwość podróżowania za granicę. Jest prawdopodobne, że finanse osobiste znacząco zmienią wybory turystyczne ludzi w nadchodzących miesiącach - dodaje i zapewnia, że ETC będzie tę sytuację dalej obserwować.