Armia meksykańska będzie zarabiać na turystach. Ma zarządzać hotelami

Sześć kompleksów hotelowych, które znajdą się na trasie tworzonej właśnie atrakcji turystycznej Meksyku, „Pociągu Majów”, będzie zarządzanych przez meksykańską armię.

Publikacja: 05.02.2023 13:57

Wojsko ma prowadzić hotele, parki rozrywki i linię lotniczą

Wojsko ma prowadzić hotele, parki rozrywki i linię lotniczą

Foto: AFP, David Gannon

Ministerstwo Obrony Narodowej (Secretaría de la Defensa Nacional, Sedena) będzie odpowiadało za zarządzanie sześcioma obiektami noclegowymi, które znajdą się na trasie Pociągu Majów - podaje meksykański „Forbes”. Chodzi o hotele w miejscowościach Edzná i Calakmul, w Campeche, Nuevo Uxmal i Chichen Itzá, w Tulum, oraz w Palenque. Pociąg Majów to trasa kolejowa, która ciągnie się ponad 1500 kilometrów i biegnie przez kilka stanów Meksyku.

Armia meksykańska już od roku prowadzi hotel wojskowy Santa Lucía, znajdujący się w pobliżu międzynarodowego lotniska Felipe Ángeles w obszarze metropolitalnym miasta Meksyk. Obiekt liczy 70 pokojów. Kolejne, które mają wejść pod zarząd Sedeny, będą nastawione na turystów, ponieważ znajdą się blisko stanowisk archeologicznych.

Dyrektor Narodowego Funduszu Promocji Turystyki (Fonatur) Javier May podkreśla, że pobyty w tych hotelach będą stanowić wyjątkową atrakcję dla podróżnych z uwagi na bliskość zabytków Majów. Ich budowa prowadzona jest z zachowaniem dbałości o środowisko, na przykład w Campeche zaplanowano ponowne zalesianie.

Czytaj więcej

Meksyk odwiedza już więcej turystów niż przed pandemią. Dominują Amerykanie

Obiekty będą liczyć po ponad sto pokojów i mają zacząć działać jesienią, przed uruchomieniem Pociągu Majów. Inwestycja pochłonie setki milionów pesos.

Z materiałów pozyskanych przez hakerów grupy „Guacamaya” wynika, że rząd chce powołać firmę państwową, która przejmie kontrolę nad projektami hotelowymi, parkami i muzeami. Utworzenie spółki Servicios Turísticos Itzamná ma kosztować 990 tysięcy pesos (około 52,7 tysięcy dolarów).

Pociąg Majów to nowa atrakcja turystyczna, która właśnie jest realizowana w Meksyku. Chodzi o linię kolejową, która będzie biegła od miasta Meksyk na Półwysep Jukatan i ma mieć 1525 kilometrów długości. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2020 roku, a zgodnie z planem, ma być ukończona w roku 2024.

W zeszłym roku media informowały, że meksykańskie siły zbrojne zamierzają założyć linię lotniczą, która będzie obsługiwać turystów. Planowały też prowadzić firmę zarządzającą hotelami, dwoma muzeami i ekoparkami.

Nowe Trendy
Hongkong rozda za darmo pół miliona biletów lotniczych. "Wracamy do gry w turystyce"
Lotniska
Ponad 41 milionów pasażerów na polskich lotniskach w 2022 roku
Popularne Trendy
Ruszył karnawał w Wenecji. Przewodnie symbole: Ziemia, ogień, woda i powietrze
Zanim Wyjedziesz
Zachód ostrzega przed zamachami w Stambule. Turcja: To godzi w naszą turystykę
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Itaka: Lato zapowiada się rekordowo. Jesteśmy gotowi nawet na milion klientów