Według Hiszpańskiego Urzędu Statystycznego INE na Lanzarote są 72 hotele, które dysponują około 40,3 tysiąca łóżek. Dane dotyczące przyjazdów na wyspę pokazują z kolei, że w 2022 roku wypoczywało tam 2,4 miliona gości z zagranicy, a z 670 tysiącami podróżnych krajowych, ponad 3 miliony - podaje portal Tourinews.

Czytaj więcej

Władze Teneryfy mają dość - drakońskie kary za popularne przewinienia na plaży

Władze wyspy chcą zatrzymać dalszy wzrost ruchu turystów, a nawet doprowadzić do jego spadku. Planują osiągnąć to poprzez ograniczenie rozwoju oferty noclegowej. Ich zdaniem Lanzarote jest już rynkiem nasyconym turystycznie. Tak wynika z przeliczenia liczby podróżnych na jednego mieszkańca. Tych ostatnich jest 151 tysięcy, co oznacza, że na każdego przypada prawie 20 turystów. Dla porównania, na Teneryfie wskaźnik ten wynosi 7, na Gran Canarii 5, a na La Palmie nieco ponad 2. Przybliżony wynik notuje jeszcze Fuerteventura – wynosi on 18 turystów na mieszkańca.

Portal zwraca jednak uwagę, że choć strategia dla turystyki wyspy ma być ukierunkowana na pozyskiwanie mniejszej liczby gości, którzy są gotowi zostawić na miejscu więcej pieniędzy, to jednocześnie toczą się kolejne inwestycje – na przykład trwa rozbudowa portu Playa Blanca w gminie Yaiza. Przedsięwzięcie, które rozpoczęto trzy tygodnie temu, ma zachęcać do odwiedzin turystów z pobliskiej Fuerteventury.

Lanzarote jest wyspą najbardziej wysuniętą na północ i na wschód z Wysp Kanaryjskich, najbliżej stąd do Afryki – 125 kilometrów. Wyspa najbardziej znana jest z projektów architekta i artysty żyjącego w latach 1919-1992 Cesara Manrique'a. Zgodnie z jego ideą władze zgodziły się zachować surowy wygląd wulkanicznej wyspy, nie dopuszczając do budowania budynków wyższych niż trzykondygnacyjne (wysokość palmy). Manrique nakazał też malowanie tradycyjnych domów na biało, a ich okiennic, drzwi i ogrodzeń na niebiesko w wioskach rybackich na wybrzeżu, a na zielono domostw związanych z rolnictwem, leżących w głębi wyspy.

Czytaj więcej

28 krajów planuje wakacje na Wyspch Kanaryjskich. Polaków będzie tym razem mniej

Manrique przekształcał naturalne zagłębienia w skale wulkanicznej (w jednej z nich zaplanował salę koncertową) i stawiał przy drogach ogromne ruchome rzeźby.

Na północnym wybrzeżu wyspy znajduje się Tunnel de la Atlantida, najdłuższa (ok. 1500 m) podwodna jaskinia lawowa na świecie, powstała około 20 tysięcy lat temu, podczas wybuchu wulkanu Monte Corona.