Nowa atrakcja pod Poznaniem. Jak pachną zioła, jak bursztyn, a jak odchody słonia?

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach pod Poznaniem otwarto dziś unikatową w skali Europy instytucję, Aromatorium – Bibliotekę Zapachów.

Publikacja: 24.02.2023 16:11

Nowa atrakcja pod Poznaniem. Jak pachną zioła, jak bursztyn, a jak odchody słonia?

Foto: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Zgromadzono w niej ponad sześć tysięcy zapachów - informuje Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Począwszy od perfum, poprzez olejki eteryczne, wyciągi z ziół, pyłu z bursztynu po zapachy lokomotywy i zwierząt. W tym ostatnim wypadku jest też zapach odchodów słonia z poznańskiego zoo. Wnętrza Biblioteki Zapachów urządzono tak, aby przypominały dawne warsztaty farmaceutów. Aromatorium będzie otwarte dla turystów.

Eksponaty dostarczali uczniowie, mieszkańcy i firmy

Eksponaty dostarczali uczniowie, mieszkańcy i firmy

Foto: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

– Zapach jest niezwykle istotnym zmysłem w funkcjonowaniu osób niewidomych, ale również nas, widzących, choć nie zawsze to dostrzegamy i zwracamy na to uwagę – mówi cytowana w komunikacie PLOT wicedyrektor ds. opiekuńczo-wychowawczych, rewalidacji i rehabilitacji SOSW Owińskach Natalia Grajewska. - Stanowi bardzo ważny element w poruszaniu się w budynkach i na zewnątrz. To dzięki niemu lokalizują cele, do których chcą dotrzeć. Dzięki Aromatorium osoby niewidome będą trenowały rozpoznawanie zapachów i doświadczały ich.

– Gdy dzieci były przez rok na edukacji zdalnej, wymyśliliśmy, że będziemy wysyłać im różnego rodzaju materiały z naszego ogrodu do rozpoznawania, zabawy, ale też nauki. Wtedy uczniowie zaczęli przysyłać nam zapachy ze swoich domów. I taka na początku przedziwna zabawa przerodziła się w ideę stworzenia biblioteki – wyjaśnia tyflopedagog Marek Jakubowski.

Aromaty przynosili i przysyłali nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy powiatu poznańskiego, osoby mieszkające w Polsce i za granicą. Na apel tyflopedagogów z Owińsk odpowiedziały też firmy. W bibliotece będzie bowiem prowadzona nauka zapachów i aromatoterapia i zajęcia rewalidacyjne.

Bibliotekę Zapachów mogą zwiedzać turyści

Bibliotekę Zapachów mogą zwiedzać turyści

Foto: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

– Włożyliśmy w to miejsce mnóstwo pracy i pieniędzy. Część z nich pochodziła z funduszy europejskich. Efekty są doskonałe – mówi starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski. – Biblioteka Zapachów dołączy do Muzeum Tyflologicznego, Pracowni Tyfloakustycznej i Parku Orientacji Przestrzennej. To miejsce będzie, jak pozostałe, otwarte dla wszystkich odwiedzających ośrodek.

Biblioteka Zapachów na co dzień służyć będzie podopiecznym Ośrodka w Owińskach. Tajemnice świata zapachów w Aromatoroum mogą również poznawać mieszkańcy powiatu poznańskiego oraz turyści - zarówno indywidualnie, jak i w grupach, po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Badanie: Ponad jedna trzecia rodziców nie wyśle dzieci na ferie
Nowe Trendy
Wszyscy chcą lecieć na Grenlandię lub do Panamy. Reklamę zrobił im prezydent Trump
Nowe Trendy
Na wsi krowa ma prawo dzwonić dzwonkiem, a kogut piać - i turyście nic do tego
Nowe Trendy
Mieszkańcy Gran Canarii: Stop hotelom, wystarczy tej turystyki!