Hiszpańska firma technologiczna Mabrian Technologies, która analizuje dane z rynku turystycznego, sprawdziła, jakie trendy można zaobserwować obecnie w Niemczech. Pod lupę wzięła liczbę miejsc w samolotach do krajów basenu Morza Śródziemnego w okresie od 1 marca do 30 czerwca według stanu na 28 lutego. Podstawowy wniosek jest taki, że poszczególne ruch odbudowuje się nierównomiernie.
Czytaj więcej
Rośnie sprzedaż wyjazdów kilkudniowych, bliskich, ze zwiedzaniem miast lub odwiedzaniem parków rozrywki. W niepewnej sytuacji gospodarczej wiele osób próbuje zaoszczędzić na urlopie - podaje niemiecki portal turystyczny Kurz-mal-weg, specjalizujący się w sprzedaży krótkich wypadów.
Z zestawienia wynika, że najwięcej miejsc jest zaplanowanych na loty do Hiszpanii - w sumie 5,1 miliona. Na drugim miejscu znalazła się Turcja z 3,52 miliona foteli, a na trzecim Włochy z 2,61 miliona miejsc. Kolejne pozycje należą do Grecji (1,53 miliona), Francji (1,46 miliona), Portugalii (0,94 miliona), Egiptu (0,59 miliona) i Tunezji (0,11 miliona).
Jak te liczby mają się do zeszłorocznych, z tego samego okresu? Największy wzrost notuje Egipt - 22,76 procent. Na drugim miejscu znalazła się Turcja z wynikiem plus 14,52 procent, a na trzecim Francja, do której jest więcej o 5,42 procent miejsc w samolotach. Rośnie też podaż miejsc do Włoch, o 5,16 procent, do Tunezji, o 1,84 procent, i do Hiszpanii, o 0,61 procent. Zarazem dwa kraje zanotowały spadek zainteresowania - Portugalia i Grecja. Pierwszy o 1,49, a drugi o 10,52 procent.
Zupełnie inny obraz sytuacji daje jednak porównanie z 2019 rokiem. Okazuje się, że o ile Egipt i Turcja nie tylko odbudowały, ale wręcz przekroczyły wartości wówczas notowane (o 9,66 i 19,35 procent), o tyle pozostałym krajom nadal sporo brakuje do odzyskania dawnej pozycji. W gronie tych ze stratami najlepiej wypada Grecja, której do czasu sprzed pandemii brakuje tylko 2,76 procent, pozostałe kierunki notują straty liczone dwucyfrowo. Największa, bo wynosząca 28,17 procent, dotyczy Tunezji, drugie miejsce pod tym względem zajmują Włochy (mniej o 26,26 procent), a trzecie Francja (spadek o 25,23 procent). Liderowi rynku, Hiszpanii, ciągle brakuje 12,9 procent miejsc w samolotach, a Portugalii - 12,6 procent.