Koniec niepewności - Piotr Borys oficjalnie odpowiedzialny w MSiT za turystykę

W Dzienniku Urzędowym ukazało się zarządzenie ministra sportu i turystyki. Sławomir Nitras dzieli w nim obowiązki i odpowiedzialność między swoich zastępców. Nadzór nad turystyką powierzył sekretarzowi stanu Piotrowi Borysowi.

Publikacja: 05.03.2024 01:12

Sekretarz stanu Piotr Borys (z lewej) i Ireneusz Raś (z prawej) 28 grudnia, w dniu odebrania nominac

Sekretarz stanu Piotr Borys (z lewej) i Ireneusz Raś (z prawej) 28 grudnia, w dniu odebrania nominacji z rąk ministra Sławomira Nitrasa

Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Zarządzenie ministra jest oficjalnym potwierdzeniem wcześniejszej deklaracji ministra sportu i turystyki o podziale kompetencji. Kiedy Nitras pierwszy raz ogłosił, jaki ma plan, podczas spotkania w Sejmie z komisją kultury fizycznej, sportu i turystyki, protestował jego zastępca z Trzeciej Drogi Ireneusz Raś. Według Rasia, wewnątrz koalicji przyznano turystykę właśnie tej sile politycznej. Tymczasem Nitras nadzór nad turystyką przekazał zastępcy ze swojego ugrupowania – Piotrowi Borysowi z Platformy Obywatelskiej.

Czytaj więcej

Pierwsze spotkanie branży turystycznej z nowym wiceministrem sportu i turystyki. „Merytoryczna rozmowa”

Spór koalicjantów o turystykę

Zarządzenie Nitrasa ukazało się 29 lutego, a jeszcze 28 lutego rano Raś w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM, który z kolei powołał się na nasze informacje, mówił: „Nie mamy jeszcze rozstrzygniętej tej kwestii. Rozmawiam, rozmawiamy... - odparł wiceminister Raś. - Jak to? Po dwóch i pół miesiącach pan jest wiceministrem, pan przychodzi do pracy, bierze sobie kawę, wodę i jak rozumiem to wszystko, co pan może zrobić?! Chyba tak, jeżeli państwo nie macie podziału obowiązków, to pan może najwyżej zrobić sobie kawę abo przejechać się służbowym samochodem - dziwił się dziennikarz RMF FM.

- Nie, nie... to jest uproszczenie. Po pierwsze, robiliśmy taki wewnętrzny audyt, który pokazuje, co odebraliśmy od poprzedników. Po drugie... - tłumaczył polityk”.

A dociskany przez Mazurka stwierdził, że wykonuje normalną pracę. „Spotykamy się, rozmawiamy ze sobą. Jak to nie mogę nic zrobić? Mogę wszystko. Taka prawda. Reprezentuję tam stronę koalicyjną - zakończył wątek Raś”.

Minister bierze siedem departamentów

Zarządzenie z 29 lutego „określa zakres czynności” ministra sportu i turystyki i jego zastępców. Wynika z niego, że on sam będzie między innymi nadzorował pracę siedmiu departamentów, w tym sportu wyczynowego i „sportu dla wszystkich”. Piotr Borys „wyznacza zadania i nadzoruje ich realizację w sprawach objętych zakresem działania Departamentu Turystyki”, a także „wykonuje zadania związane z nadzorowaniem przez Ministra działalności Polskiej Organizacji Turystycznej”. Do jego kompetencji należy też udział w pracach Komitetu do Spraw Europejskich oraz Stałego Komitetu Rady Ministrów i Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.

Ireneusz Raś zaś ma pod opieką departament infrastruktury sportowej i departament sportu wyczynowego i „sportu dla wszystkich” „w obszarze zadań publicznych Ministra zlecanych do realizacji Ludowym Zespołom Sportowym”.

Czytaj więcej

Jak zwiększyć udział turystyki w PKB? Narada unijnych ministrów

Tajemniczy wiceminister bez nominacji

Ostatnim wiceministrem, w tym wypadku w randze podsekretarza stanu, jest Ireneusz Nalazek (Lewica). Do jego zadań należy, zgodnie z zarządzeniem ministra, nadzór nad departamentem sportu wyczynowego „w obszarze sportów nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk głuchych. Ma też brać udział w pracach Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Z naszych informacji wynika, że kierownictwo resortu ma jeszcze zasilić kandydat Trzeciej Drogi – Polski 2050 hokeista Bartosz Szmajchel. Na stronie internetowej polska2050.pl widnieje już nawet od kilku tygodni jako „wiceminister sportu i turystyki”, chociaż nominacji ciągle dla niego nie ma.

Polska 2050 chwali się wiceministrem, którego jeszcze w rządzie nie ma

Polska 2050 chwali się wiceministrem, którego jeszcze w rządzie nie ma

Polska 2050

Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny