Uprawnieni rodzice i opiekunowie dzieci aktywowali dotąd 3,2 miliona bonów turystycznych. Zapłacili nimi za wypoczynek dzieci 1,9 miliarda złotych. Pieniądze trafiły na konta przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego.

Według badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną pod tytułem „Ocena Programu Polski Bon Turystyczny” dzięki możliwości przyjmowania płatności i korzystania z zaliczek opłacanych PBT poprawiła się płynność finansowa co trzeciej badanej firmy, a ponad połowa badanych deklaruje, że co najmniej 25 procent ich przychodów pochodziło z płatności bonem.

Dzięki zwiększeniu skali działalności w związku z udziałem w programie, m.in. rozszerzeniu oferty o propozycje wypoczynku dla rodzin z dziećmi 76 procent firm zyskało nowych klientów.

Uprawnionych do bonów jest 7,2 miliona dzieci, a suma przeznaczona na bony to 4 miliardy złotych. Oznacza to, że dopiero niecała połowa pieniędzy została wykorzystana. Bony będą aktywne jeszcze do końca marca 2022 roku, ale Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedzialne do zeszłego tygodnia za turystykę (potem turystyka została przeniesiona do nowo tworzonego Ministerstwa Sportu i Turystyki) zapowiadało inicjatywę legislacyjną, mającą przedłużyć możliwość wykorzystania bonów jeszcze co najmniej do końca przyszłorocznych wakacji.