Portugalia ma już więcej turystów niż przed pandemią. Polacy wracają chętnie

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku turyści wykupili w Portugalii 10,7 miliona noclegów. Najwięcej wzrósł ruch ze Stanów Zjednoczonych, Lepiej niż w 2019 roku wypadają też przyjazdy z Polski.

Publikacja: 06.07.2023 01:40

Portugalia ma już więcej turystów niż przed pandemią. Polacy wracają chętnie

Foto: Filip Frydrykiewicz

Od stycznia do maja tego roku gości krajowi i zagraniczni podróżujący po i do Portugalii wykupili łącznie 18,7 miliona noclegów. W porównaniu z rokiem poprzednim zmiana na plus wyniosła 23,9 procent, przy czym w segmencie gości krajowych było to 12,7 procent, a zagranicznych - 29,3 procent. Jeśliby zestawić te dane z tym samym okresem 2019 roku różnice wyniosą odpowiednio 12,8 procent, 17,4 i 10,9 procent.

Czytaj więcej

Polacy nie przestają planować wakacji w Chorwacji. Zapowiada się kolejny rekord

Bardziej szczegółowa analiza pokazuje, ile noclegów wykupili turyści według podziału na ich pochodzenie. W wypadku Polski widać spory wzrost w porównaniu z okresem sprzed pandemii. W 2019 roku zanotowano prawie 291 tysięcy noclegów, a w tym – ponad 405 tysięcy. To o 39 procent więcej.

Najwięcej gości przyjechało z Wielkiej Brytanii (3,35 miliona noclegów), na drugim miejscu znaleźli się Niemcy (2,22 miliona), a na trzecim Hiszpanie (1,74 miliona). W pierwszej piątce pojawiają się także Francuzi (1,69 miliona noclegów) i Amerykanie (1,49 miliona).

Urząd dokładniej omawia statystyki z maja. I tak w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 roku liczba noclegów udzielonych Brytyjczykom wzrosła o 4 procent, a ich udział w rynku turystyki przyjazdowej z zagranicy wyniósł 20 procent. W wypadku Hiszpanii widać było spadek na poziomie 3 procent, lepiej zachowywał się rynek francuski, choć tu też było słabiej niż przed pandemią o 4,6 procent.

Czytaj więcej

Polacy pomagają odbudować turystykę Hiszpanii. Wyjeżdżają wyjątkowo licznie

Na tym tle wyróżniały się Stany Zjednoczone i Kanada, które odnotowały największy wzrost, zarówno w porównaniu z majem 2019 roku (odpowiednio +67,2 procent i +62,2 procent), jak i z zeszłym rokiem (+34,6 procent i +66,3 procent). W piątym miesiącu roku sami Portugalczycy wykupili 1,8 miliona noclegów, a goście zagraniczni łącznie 5,4 miliona.

Lepiej było prawie we wszystkich regionach kraju – wyjątek stanowiło Algarve, gdzie pojawił się spadek na poziomie 1,5 procent. O wiele lepsze wyniki niż w maju 2019 roku zanotowała Madera – wzrost wyniósł 47,5 procent.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki