Milion Polaków w Chorwacji. Nowy rekord padł pięć dni wcześniej

15 września, pięć dni wcześniej niż rok temu, chorwacki system eVisitor odnotował przyjazd milionowego w tym roku turysty z Polski – informuje przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Publikacja: 19.09.2023 10:18

Trzy czwarte Polaków dociera na chrowackie plaże indywidualnie organizując podróż, a jedna czwarta k

Trzy czwarte Polaków dociera na chrowackie plaże indywidualnie organizując podróż, a jedna czwarta korzysta z usług biur podróży

Foto: Aleksander Kramarz

W sumie od 1 stycznia do 17 września tego roku do Chorwacji wjechało 1 014 506 turystów z Polski. To ponad 2 procent więcej niż rok wcześniej.

Liczba noclegów wyniosła 6 291 323, czyli utrzymała się „na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym”.

Tym samym Polacy uplasowali się na czwartym miejscu wśród odwiedzających Chorwację po Niemcach, Słoweńcach i Austriakach.

Polscy turyści najczęściej wybierają jako formę zakwaterowania kwatery prywatne, a w drugiej kolejności hotele i kempingi. Jedna czwarta przyjeżdża korzystając z usług biur podróży, a trzy czwarte organizuje sobie przyjazd i pobyt indywidualnie.

Warto dodać, że w całym 2022 roku Chorwację odwiedziło 1 048 654 gości z Polski, którzy zrealizowali 6 657 846 noclegów.

Czytaj więcej

Polacy nie przestają planować wakacji w Chorwacji. Zapowiada się kolejny rekord

Polska miejscowość - Omiš

Polacy najchętniej odwiedzali w tym roku region splicko-dalmatyński, a w nim tradycyjnie miejscowość Omiš. Jak czytamy w informacji Wspólnoty, to miejsce, w którym można łączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem dziedzictwa kulturowego i podziwianiem krajobrazów majestatycznych gór i morza.

- Bardzo się cieszę, że również w tym roku tak wielu Polaków wybrało właśnie Chorwację na miejsce wypoczynku – komentuje cytowana tam dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Małgorzata Kowalska. - Już od wielu lat region splicko-dalmatyński to prawdziwy raj gości z Polski. To tu skupia się największa ich liczba. Cenią sobie piękne plaże, kulturowe atrakcje, wspaniałą przyrodę i wyjątkową atmosferę regionu.

Na drugim miejscu pod względem popularności wśród polskich turystów był półwysep Istria. W tym roku przyjechało ich o ponad 15 procent więcej, licząc rok do roku, i zarezerwowało o 12 procent więcej noclegów. „Istria to bowiem idealne miejsce dla smakoszy i miłośników historii. To region, gdzie spotykają się przepyszna kuchnia śródziemnomorska i malownicze miasteczka, co przyciąga coraz większą uwagę gości”.

Po sezonie Chorwacja też atrakcyjna

Trzeci w tym rankingu był region zadarski. Tutaj liczba gości z Polski wzrosła o 8 procent, a noclegów o ponad 4 procent. – Zadar to miejsce magiczne, w którym spotykają się piękne widoki, historia i nowoczesność – wskazuje Kowalska.

W regionie primorsko-gorańskim (Kvarner), przyjazdy z Polski wzrosły o prawie 6 procent, a noclegi o 3,5 procent.

Czytaj więcej

Chorwacja prezentuje się turystom w wirtualnej rzeczywistości

– Zauważamy również coraz większe zainteresowanie polskich turystów Chorwacją kontynentalną. Piękne krajobrazy, oferta kulturowa, liczne muzea i bogata oferta eno-gastronomiczna przekonują coraz większą liczbę podróżnych. Z satysfakcją odnotowujemy też, że Chorwacja staje się dla nich atrakcyjnym kierunkiem poza sezonem letnim. Na przykład w okresie adwentu turyści chętnie odwiedzają Zagrzeb – komentuje Kowalska.

Chorwacja w tym roku jest bardzo dobrze połączona z Polską drogą lotniczą. LOT już od kilku lat oferuje całoroczne, codzienne loty z Warszawy do Zagrzebia. A jeszcze przed głównym sezonem turystycznym uruchomił bezpośrednie połączenia do Splitu i do Dubrownika. Utrzyma je do końca października.

Z kolei dzięki liniom niskokosztowym dostępne jest chorwackie wybrzeże, latają tam one bezpośrednio z Warszawy, Gdańska, Lublina, Poznania, Katowic, Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa.

W sumie od 1 stycznia do 17 września tego roku do Chorwacji wjechało 1 014 506 turystów z Polski. To ponad 2 procent więcej niż rok wcześniej.

Liczba noclegów wyniosła 6 291 323, czyli utrzymała się „na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym”.

Pozostało 93% artykułu
Popularne Trendy
Gut-Mostowy: Polska atrakcyjna dla turystów, bo konkurencyjna cenowo i bezpieczna
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Popularne Trendy
Nowa atrakcja turystyczna otwarta. „Świętokrzyskie czaruje, Świętokrzyskie wymiata”
Popularne Trendy
Hiszpania szykuje się na turystyczny rekord - przyjedzie 85 milionów gości
Popularne Trendy
Wenecja – 5 euro za wstęp ma uratować miasto przed skreśleniem z listy UNESCO
Popularne Trendy
Warszawa wysoko w literackim rankingu miast. "To promocja dla stolicy"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej