Już nie 120, ale 90 dni w ciągu roku to maksymalny czas, przez który właściciele mieszkań mogą udostępniać je turystom w ramach najmu krótkoterminowego – pisze niemiecki portal spiegel.de. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co więcej, osoby, które chcą w ten sposób zarabiać, muszą się zarejestrować i udowodnić, że chodzi o udostępnianie ich głównego miejsca zamieszkania.
Czytaj więcej
Władze Paryża ogłosiły, że zakażą oddawania kolejnych mieszkań turystom. Centrum miasta musi ich zdaniem być dostępne także dla ludzi, którzy chcą tam mieszkać na stałe.
Krótsze wynajmowanie, za to podwójna kara
Na początku listopada francuski parlament przyjął ustawę, która umożliwia gminom łatwiejsze nakładanie ograniczeń na wykorzystywanie mieszkań do wynajmowania turystom. Paryż już wdraża te ograniczenia. W przyszłości osobom, które nie będą działać zgodnie z przepisami, grozi kara w wysokości 20 tysięcy euro. W wypadku nielegalnej zmiany sposobu użytkowania mieszkania zostanie podwojona z 50 tysięcy do 100 tysięcy euro.
Francja coraz ostrzej walczy z najmem krótkoterminowym. Dla aglomeracji Paryża i wszystkich miast liczących ponad 200 tysięcy mieszkańców wprowadzono obowiązek rejestrowania mieszkań i apartamentów.
Czytaj więcej
Obiekty wynajmowane w Grecji w ramach najmu krótkoterminowego będą musiały spełniać odpowiednie kryteria jakościowe. Projekt ustawy opiera się na ustanowionych wcześniej ramach podatkowych i ma sprawić, że konkurencja na rynku noclegów będzie bardziej wyrównana.