Malta: Mamy historyczny rekord turystów. Polacy przegonili Niemców

3,56 miliona turystów odwiedziło w zeszłym roku Maltę. To najlepszy wynik w historii wyspy. Wzrost wyniósł 20 procent, porównując z rokiem poprzednim. Ale liczba gości z Polski rosła dwa razy szybciej.

Publikacja: 13.02.2025 13:37

Jednym z autów Malty jest bogate dziedzictwo kulturowe

Jednym z autów Malty jest bogate dziedzictwo kulturowe

Foto: Maltańska Organizacja Turystyczna

Jak informuje Maltańska Organizacja Turystyczna, Maltę w zeszłym roku odwiedziła rekordowa liczba zagranicznych turystów – 3,56 miliona. To 20 procent więcej niż w roku 2023.

Większa liczba turystów przełożyła się na większy wynik finansowy – turyści zostawili tu bowiem 3,3 miliarda euro, podczas gdy rok wcześniej było to 2,7 miliarda euro.

Czytaj więcej

TOP Touristik: Rekordowa sprzedaż wyjazdów. Malta liderem wzrostu

Polscy turyści na Malcie wyprzedzili Niemców

Za dobrymi wynikami maltańskiej turystyki stoją także turyści z Polski. W 2024 roku przyjechało ich ponad 264 tysięcy. Zajęli tym samym czwarte miejsce wśród nacji najliczniej odwiedzających wyspę, awansując o jedną pozycję i wyprzedzając Niemców.

Okazało się też, że polski rynek był najbardziej dynamicznym rynkiem ze wszystkich, które Malta rozwija – wzrósł o 58 procent.

Za niemal 60 procent zagranicznego ruchu turystycznego jest odpowiedzialne pięć kierunków: Wielka Brytania (19,8 procent), Włochy (17,3 procent), Francja (8,3 procent), Polska (7,4 procent) i Niemcy (7 procent).

Maltańczycy policzyli też, że wyspę Gozo u wybrzeży Malty odwiedziło 2 miliony zagranicznych gości i że 80 procent obcokrajowców przyjechało na Maltę pierwszy raz w życiu.

Atuty Malty – po pierwsze słońce przez większą część roku

Dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie John Mary Attard przyznaje, że wzrost ruchu na wyspie zaskoczył wszystkich. Jego zdaniem na ten wynik złożyło się kilka czynników. Po pierwsze Malta to całoroczny kierunek turystyczny, mogący się poszczycić 300 dniami słonecznymi w roku. Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że liczba turystów po sezonie letnim zwiększyła się o 26 procent, a w sezonie o 17 procent. Drugim elementem, który przyczynił się do sukcesu, jest rozbudowana siatka bezpośrednich połączeń lotniczych z Europą kontynentalną. Jako trzeci Attard wymienia bogatą ofertę kulturalną swojego kraju, rozpisaną na poszczególne miesiące, a czwarty jego zdaniem to śródziemnomorski charakter Malty.

Czytaj więcej

Itaka strategicznym partnerem Malty. „To pozwoli lepiej wykorzystać potencjał Polski”

Malta nadal liczy na Polaków

Wstępne prognozy Maltańskiej Organizacji Turystycznej na 2025 rok mówią o umiarkowanym wzroście ruchu turystów do 3,7 miliona. Mogą mieć w tym udział Polacy. Obecnie tygodniowo na Maltę lata z polskich lotnisk 40 samolotów.

“Wiadomo już, że Wizz Air podtrzymuje zimową siatkę połączeń do tego wyspiarskiego kraju także w swoim zaktualizowanym rozkładzie od kwietnia. Także z początkiem kwietnia lotnisko we Wrocławiu zwiększa ilość połączeń z Maltą - z 5 do 7 tygodniowo. Krakowskie lotnisko uczyni to samo (codzienne loty). Lotnisko w Rzeszowie dołączy do grona polskich lotnisk, z których można dostać się do tego śródziemnomorskiego kraju. Na początek będą to dwa loty tygodniowo. Z kolei od 16 kwietnia ze swoją siatką połączeń na Maltę wystartuje narodowy przewoźnik – LOT. Będzie to nowy rozdział między tymi państwami. W założeniach te bezterminowe cztery rejsy tygodniowo pozwolą otworzyć Maltę na turystykę biznesową” - czytamy w podsumowaniu Maltańskiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Gran Canarii: Stop hotelom, wystarczy tej turystyki!

Turystyczne plany Malty na ten rok to skupienie się na rozwoju turystyki pielgrzymkowej, “dark tourismu”, wliczając w to turystykę militarną, turystyki śladami miejsc znanych z popularnych filmów fabularnych i “turystyki jakościowej” łączącej kulturę, historię i gastronomię, w tym winiarstwo.

W dalszym ciągu bardzo ważnym segmentem jest na Malcie turystyka wodna. Podczas tegorocznych targów Boot Düsseldorf 2025 - jednych z największych na świecie targów wodnych - Malta została uznana za najlepsze na świecie miejsce do nurkowania.

Jak informuje Maltańska Organizacja Turystyczna, Maltę w zeszłym roku odwiedziła rekordowa liczba zagranicznych turystów – 3,56 miliona. To 20 procent więcej niż w roku 2023.

Większa liczba turystów przełożyła się na większy wynik finansowy – turyści zostawili tu bowiem 3,3 miliarda euro, podczas gdy rok wcześniej było to 2,7 miliarda euro.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Polacy podbijają Hiszpanię. 30 procent więcej turystów, 3 miliardy zostawionych euro
Popularne Trendy
Widzimy się w Sopocie! Reklama miasta, jak film sensacyjny
Popularne Trendy
Branża turystyczna jest za bardzo obciążona, ulżymy jej – obiecują politycy
Popularne Trendy
Turyści chcą chronić środowisko, ale nie za swoje pieniądze