Największy wycieczkowiec świata przeszedł testy na Bałtyku

Statek Icon of the Seas należący do Royal Caribbean International przeszedł próby na otwartych wodach Bałtyku. Od przyszłego roku największy wycieczkowiec świata będzie pływał po Karaibach.

Publikacja: 29.06.2023 16:53

Największy wycieczkowiec świata przeszedł testy na Bałtyku

Foto: Materiały prasowe Royal Caribbean

W fińskiej stoczni Meyer Turku dobiegła końca budowa największego wycieczkowca świata - Icon of the Seas. To pierwszy z trzech zamówionych przez Royal Caribbean International wycieczkowców nowej generacji.

Statek jest już po pierwszych próbach na Bałtyku, podczas których 450 specjalistów różnych dziedzin sprawdziło między innymi silniki, stery, układy napędowe i hamulcowe, systemy nawigacyjne, łodzie ratunkowe, poziom hałasu i wibracji.

Próby objęły także różne testy wytrzymałościowe, wykraczające poza standardowe operacje wycieczkowca - Icon of the Seas sprawdzono na przykład pod kątem zdolności do nagłego zatrzymania się po osiągnięciu maksymalnej prędkości. W tym roku statek czeka jeszcze druga seria testów na pełnym morzu.

„Ikona mórz” na 365 metrów długości, 65 metrów szerokości i ponad 250 tysięcy ton wyporności. Może pomieścić nawet 7600 pasażerów w 2800 kabinach, a pracować na nim będzie 2350 członków załogi. Jednostka ma 20 pokładów i osiem stref rozrywkowych i gastronomicznych.

Jedną z jej sztandarowych atrakcji jest największy na świecie aquapark na morzu z sześcioma zjeżdżalniami, siedmioma basenami i dziewięcioma jacuzzi.

Czytaj więcej

Największy statek wycieczkowy świata zwodowany. Polacy już rezerwują rejsy

Tytuł największego wycieczkowca świata należał dotąd do innego statku Royal Caribbean International - 18-pokładowego Wonder of the Seas, który odbył swój inauguracyjny rejs w zeszłym roku.

Icon of the Seas jako pierwszy statek Royal Caribbean International wyposażony został w silniki dwupaliwowe, zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG) i ogniwami paliwowymi.

Zgodnie z harmonogramem wycieczkowiec ma zostać przekazany armatorowi w październiku, a 27 stycznia 2024 roku wyruszy z Miami w dziewiczy rejs z pasażerami na Karaiby.

Bilety na ten rejs rozeszły się w dwa dni już w zeszłym roku, a prezes Royal Caribbean International Michael Bayley pochwalił się mediom „najlepszymi wynikami sprzedażowymi, jakie linia kiedykolwiek osiągnęła, wprowadzając nową jednostkę”.

Promy i Statki
Ekolodzy skarżą armatora statków wycieczkowych TUI Cruises. Powód - greenwashing
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Promy i Statki
Kiedy najtaniej kupić rejs statkiem? Jest nowe narzędzie, „rewolucja w sprzedaży”
Promy i Statki
Odżyły rejsy morskie. Miliony turystów wybierają ten sposób wypoczywania
Promy i Statki
Pasażerowie statków wycieczkowych zapłacą za zwiedzanie Lizbony
Promy i Statki
Statki wycieczkowe omijają Izrael. Płyną na Cypr, do Grecji i do Turcji