Gołdap – Mazurski Zdrój EDEN-em 2019 roku

Gołdap – Mazurski Zdrój została zwycięzcą konkursu EDEN na najlepsze europejskie miejsca turystyczne przestrzegające zasad turystyki zrównoważonej. W tym roku szukano szukano ich w kategorii turystyka zdrowotna i wellness

Publikacja: 17.06.2019 16:55

Gołdap – Mazurski Zdrój to najmłodsze uzdrowisko w Polsce, jedyne na Warmii i Mazurach. MMiejscowość Gołdap leży tuż przy granicy z należącym do Rosji Obwodem Kaliningradzkim. Ma opinię miejsca o najczystsze powietrzu w Polsce.

W dzielnicy uzdrowiskowej działają czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne i borowiny.

Z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki i prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Roberta Andrzejczyka nagrodę odebrali wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morzy i prezes Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap Piotr Wasilewski. – Oprócz wód mineralnych i borowin mamy jeszcze trasy rowerowe, Piękną Górę z trzema stokami dla narciarzy w tym jednym sztucznie naśnieżanym, a także ogrodzony teren 300 hektarów, na których żyje dwa tysiące zwierząt – polskich i egzotycznych – które można oglądać w ramach bezkrwawych safari – zachwalał swoją miejscowość wiceburmistrz Morzy.

Kapituła konkursu postanowiła w tym roku przyznać także trzy wyróżnienia. Dostało je Busko-Zdrój (Świętokrzyskie). „W promieniu 50 km od tej gminy uzdrowiskowej nie funkcjonuje żaden przemysł, a co za tym idzie jest tam naprawdę czyste powietrze. Do tego dochodzi łagodny klimat, największa liczba dni słonecznych w Polsce i naturalne źródła wód leczniczych. Największymi bogactwami Buska-Zdrój są woda siarczkowa, solanka jodkowa i borowina” – napisała kapituła.

Innym wyróżnionym został Dwór Kombornia – ziemiańska siedziba położona na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego w Beskidzie Niskim. „Na gości czekają smaki, zapachy i doznania, na które nie mają czasu w codziennej bieganinie. Można je odnaleźć m.in. rytuałach różnorodnych terapii opartych na wielowiekowej tradycji medycyny Dalekiego Wschodu oferowanych w ChocoWine SPA. Wizyta w dworskim SPA daje możliwość skorzystania z innowacyjnych technologii kosmetycznych i luksusowych kosmetyków wspierających pielęgnację urody”.

Trzecim zauważonym przez kapitułę była Lawendowa Osada z Pomorza. Można w niej „poznać 20 odmian lawendy i dowiedzieć się o jej wyjątkowych właściwościach. Odwiedzający mogą skorzystać z relaksujących i leczniczych właściwości Wioski spa, w której znajdą grotę solną, prawdziwą drewnianą banię ruską opalaną drewnem z aromaterapią, zimną i gorącą balię, a także basen z podgrzewaną wodą i ruchomym otwieranym zadaszeniem”.

EDEN, czyli European Destinations of Excellence to projekt zainaugurowany w 2006 roku przez Komisję Europejską. Jego celem jest stworzenie europejskiej sieci obszarów i produktów turystycznych, które są mało znane a charakteryzują się wyjątkowymi walorami  przyrodniczo-kulturowymi i prowadzone są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (aktywizują lokalne społeczności), a więc z poszanowaniem miejscowej kultury i tradycji, zasobów naturalnych i lokalnej ekonomii.

Tytuły EDEN przyznawane są co dwa lata. Tematem tegorocznego konkursu była turystyka zdrowotna i wellness. Jak mówił podczas uroczystości rozdania nagród prezes POT (organizacja odpowiada za przeprowadzenie konkursu w Polsce) Robert Andrzejczyk, ucieszył się bardzo z tegorocznej kategorii, gdyż jednym z elementów promowania turystyki polskiej jest właśnie wątek turystyki służącej zdrowiu i samopoczuciu.

—  Mamy w tej dziedzinie ogromny potencjał w tym 45 uzdrowiska, najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej. Dysponujemy dobrze wykształconym i doświadczonym personelem medycznym, nasze ośrodki są nowoczesne, a ceny bardzo konkurencyjne – zapewniał.

Laureat konkursu uzyskuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN” i zostaje włączony do europejskiej sieci EDEN-ów. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy i wyróżnionych będzie ufundowanie im promocji. POT zamierza przeznaczyć na to około 200 tysięcy złotych, uzyskanych z Unii Europejskiej, i z własnego budżetu. Prezes zapewnił też, że nagrodzeni i wyróżnieni zostaną objęci szkoleniami ze zrównoważonego rozwoju.

Czytaj też: „Polska Organizacja Turystyczna szuka zdrowotnego EDEN-u”.

Gołdap – Mazurski Zdrój to najmłodsze uzdrowisko w Polsce, jedyne na Warmii i Mazurach. MMiejscowość Gołdap leży tuż przy granicy z należącym do Rosji Obwodem Kaliningradzkim. Ma opinię miejsca o najczystsze powietrzu w Polsce.

W dzielnicy uzdrowiskowej działają czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne i borowiny.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki