Wśród krajów, których obywatele mogą wjeżdżać od dziś do Czarnogóry, znalazły się między innymi Chorwacja, Słowenia, Austria, Niemcy, Czechy, Węgry, Łotwa, Azerbejdżan, Luksemburg, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Izrael, Macedonia Północna, Irlandia i Finlandia – informuje w komunikacie Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry. Pełna lista krajów dostępna jest tutaj. Reprezentująca organizację agencja PR podała, że znajduje się na niej także Polska, jednak kilka godzin później informację tę skorygowała w liście do naszej redakcji ambasada Czarnogóry w Warszawie.
„Niestety, mimo iż pierwotnie Polska znajdowała się na liście możliwych państw, dla których Czarnogóra planowała otworzyć granice, to jednak ze względu na dane statystyczne związane z aktualną sytuacją epidemiczną, jak i kryteria przyjęte przez stronę czarnogórską (tzn. mniej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100.000 mieszkańców), finalnie Polska nie znalazła się na liście państw, dla których granice czarnogórskie zostały już otwarte. Oczywiście nie oznacza to, że sytuacja nie ulegnie zmianie, być może już w najbliższym czasie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż Polska znajduje się blisko wcześniej wspomnianych kryteriów. Czarnogóra będzie co tydzień aktualizować listę państw, dla których otworzy granice, dlatego też uprzejmie prosimy o śledzenie listy (…)” – czytamy w e-mailu od ambasady.
CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej Polaków w Czarnogórze
Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry przekonuje, że dzięki szybkiej reakcji rządu na szerzącego się wirusa i wprowadzeniu restrykcji, takich jak ograniczenie ruchu transgranicznego, zamknięcie portów morskich dla ruchu pasażerskiego, zakaz organizacji imprez masowych, zamknięcie szkół, hoteli i restauracji, Czarnogóra poradziła sobie z epidemią i już 24 maja ogłosiła, że jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie odnotowano ani jednego aktywnego przypadku koronawirusa. Była też ostatnim krajem na kontynencie, do którego koronawirus dotarł.
– Pomimo globalnego załamania branży turystycznej spowodowanego zagrożeniem covidem-19 mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja zdrowotna na świecie ustabilizuje się – mówi dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry, Željka Radak Kukavičić, cytowana w komunikacie. – Wdrożyliśmy przepisy zalecane przez światowe organy ds. zdrowia, szczególną wagę przykładając do bezpieczeństwa gości. Jesteśmy gotowi zapewnić im najwyższą jakość usług – przekonuje.
Hotele, restauracje, plaże muszą teraz działać wedle nowych procedur, mających zapewnić turystom i mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo. Nad wodą meble wypoczynkowe rozstawione są w odległości uznanej za bezpieczną, dostępne są detergenty, chusteczki i środki dezynfekujące. Woda morska ma być badana co 10 dni.