Więcej lockdownów w Europie. Nowe na liście: Katalonia, Anglia, Szkocja

Anglia i Szkocja od dzisiaj, Katalonia od czwartku – te regiony decyzją władz lokalnych lub centralnych muszą poddać się szczególnie ostrym restrykcjom, żeby zwalczyć rosnące zagrożeniem koronawirusem. Niemcy i Litwa przedłużyły już stosowane ograniczenia.

Publikacja: 05.01.2021 03:58

Więcej lockdownów w Europie. Nowe na liście: Katalonia, Anglia, Szkocja

Foto: Fot. AFP

Najpierw wprowadzenie lockdownu zapowiedziała w Szkocji premier Nicola Sturgeon. – Bardziej martwię się o sytuację, którą mamy teraz niż w jakiejkolwiek innej chwili od marca – oceniła.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w poniedziałek. Zaczęły one obowiązywać w Anglii od północy.

Tego dnia w Wielkiej Brytanii padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem – odnotowano 58 784 przypadki. Był to też siódmy dzień z rzędu kiedy zakażeń było ponad 50 tysięcy w ciągu doby.

CZYTAJ TEŻ: Nagła decyzja Słowacji – zamykamy hotele i stoki

Wielka Brytania jest czwartym najbardziej dotkniętym epidemią krajem na świecie. – Zarówno frustrujące, jak i niepokojące jest obserwowanie tempa rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa – podkreślił Johnson.

– Po przeanalizowaniu alarmujących statystyk, stało się dla nas jasne, że musimy zrobić więcej, aby opanować wirusa – dodał.

W ramach kolejnego lockdownu Anglii mieszkańcy mają pracować w systemie zdalnym, o ile mogą swoje zadania służbowe wykonywać z domu. Dodatkowo zamknięte będą szkoły podstawowe i średnie.

Również rząd Katalonii w Hiszpanii ogłosił lockdown, który ma zacząć się w czwartek i objąć cały region. Nowe obostrzenia mają potrwać 10 dni.v A będą polegać między innymi na zakazie opuszczania przez mieszkańców ich gmin (wyjście z domu tylko do pracy, po niezbędne zakupy lub na spacer po świezym powietrzu), zamknięciu średniej wielkości i dużych sklepów, a także miejsc rozrywki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pełny lockdown w Czechach. Wyciągi narciarskie zatrzymane

W ciągu ostatniej doby w Katalonii przybyło ponad 1,3 tysiąca zakażonych koronawirusem, co oznaczało ponad 400 na 100 tysięcy mieszkańców.

Liczba zakażeń wirusem Sars-Cov-2 na Litwie jest bardzo duża, w niedzielę ponad 1200 nowych. Dlatego Litwa przedłużyła wprowadzony w połowie grudnia zakaz przemieszczania się mieszkańców między gminami. Ograniczenia mają obowiązywać do końca stycznia. Między innymi polegają na tym że czynne są  jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, restauracje mogą wydawać posiłki jedynie na wynos, zamknięci są m.in. fryzjerzy i kosmetyczki.

– Wycofanie się z tych ograniczeń byłoby w pewnym sensie przestępstwem – uzasadniała litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. – Sytuacja nie poprawia się, zatem nie można powiedzieć, że cel został osiągnięty.

Do 31 stycznia będzie też przedłużony lockdown w Niemczech – podał „Bild”. Jak napisał, jest już na to zgoda rządu federalnego i rządów krajów związkowych. Pierwotnie częściowe zamrożenie życia społecznego i gospodarczego wprowadzone 16 grudnia miało trwać do 10 stycznia. Decyzja o przedłużeniu ma zapaść dzisiaj (5 grudnia) na spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z premierami landów.

W poniedziałek w Niemczech podano informację o 9847 nowych zakażeniach. Zmarły tam z powodu koronawirusa 302 osoby.

Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty