Nadmorska branża turystyczna: Brak pomocy nas dobija

Pomorscy przedsiębiorcy i samorządowcy apelują do premiera o pilne uruchomienie pomocy – takiej, jaką dostały gminy górskie. Nie można twierdzić, że nad morzem ruch turystyczny skupia się latem, a w górach zimą, i sezonowo rozdzielać wsparcia – argumentują.

Publikacja: 08.02.2021 10:23

Nadmorska branża turystyczna: Brak pomocy nas dobija

Foto: Fot. AFP

W miniony piątek z inicjatywy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło kolejne pismo z apelem o pilne wsparcia nadmorskich gmin i przedsiębiorców turystycznych, którzy z powodu pandemii znaleźli się w dramatycznej sytuacji.

– Północna Izba Gospodarcza przez wiele tygodni prowadziła rozmowy zarówno z organizacjami otoczenia biznesu, jak i samorządami. Postanowiliśmy, że nasz głos musi być widoczny i słyszalny – mówi prezes PIG Hanna Mojsiuk, cytowana w komunikacie prasowym. – Za nami lata budowania silnego pasa nadmorskiego i turystyki, która może konkurować z najlepszymi kurortami w Europie. Nie możemy zmarnować tego, co przez lata było budowane siłą przedsiębiorców i samorządów – podkreśla.

CZYTAJ TEŻ: Apel: Silna turystyka to zachodniopomorska racja stanu

Pod apelem podpisały się 24 organizacje biznesowe i 20 samorządów. Jego treść przytaczamy poniżej, w całości i bez zmian.

W imieniu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przy poparciu organizacji środowiska gospodarczego Pomorza i Pomorza Zachodniego oraz samorządów naszych województw, wskazanych poniżej, pragniemy zwrócić się ze wspólnym ogromnym apelem o wsparcie turystyki w naszym regionie. Jako środowisko gospodarcze i samorządowe bardzo aktywnie włączamy się w walkę o branżę turystyczną. Wszyscy sygnatariusze łącznie przygotowali co najmniej kilkadziesiąt apeli i pism o wsparcie do przedstawicieli rządu i organów rządowych. Opracowane wspólnie projekty konkretnych rozwiązań prawnych, administracyjnych i finansowych dedykowanych branży turystycznej i okołoturystycznej zostały również przedłożone łącznie z apelami.

W odpowiedzi uzyskanej z Departamentu Turystyki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 19 stycznia 2021, znak: ID – 1463183 na pismo organizacji występującej w imieniu szerokiego grona podmiotów – Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie z dnia 4 stycznia 2021 o wsparcie branży turystycznej w pasie nadmorskim w kontekście uruchomienia tzw. tarczy branżowej dla gmin z południa Polski, otrzymaliśmy informację, iż „wsparcie przewidziane uchwałą oparto o analizę ruchu turystycznego za I kwartał z lat 2018-2020”. Na jej podstawie można stwierdzić, że w okresie zimowym krajowy ruch turystyczny koncertuje się w województwach, na terenie których znajdują się gminy górskie (województwo dolnośląskie, małopolskie, podkarpackie i śląskie). Średnie dane z I kwartału w ostatnich 3 latach pozwalają oszacować wielkość krajowego ruchu turystycznego na terenie tych czterech województw w sumie na poziomie około 3,8 mln, co stanowi około 40 procent ruchu na terenie całego kraju w tym okresie każdego roku. W tym samym okresie na terenie dwóch województw nadmorskich, tj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, odnotowywano około 1,4 mln krajowych podróży turystycznych, co stanowiło około 15 procent ruchu krajowego mieszkańców Polski”.

Powyższa eksplanacja zawiera jednak pewne nieścisłości w przyjętej metodologii i strukturze danych analitycznych, które wpływają na ogólną różnicę w ujęciu holistycznym, zawartym w piśmie. Statystyki bowiem wyraźnie pokazują, że dysproporcje między turystyką górską i morską wynoszą 36 procent (województwa dolnośląskie, małopolskie, podkarpackie i śląskie) do 20 procent ruchu turystycznego w regionach nadmorskich. A mianowicie zestawiono cztery województwa naprzeciwko dwóm województwom. Po drugie nie uwzględniono turystów zagranicznych, a przecież turyści z Niemiec czy Skandynawii tłumnie odwiedzają nasze kurorty bez względu na porę roku.

Skala strat, o których informują na co dzień samorządowcy i przedsiębiorcy, jest ogromna i nie mogła pozostawić nas obojętnymi. Ponadto warto zwrócić uwagę, że w załączniku do uchwały Rady Ministrów z wykazem gmin, które mogą ubiegać się o pomoc z tzw. tarczy samorządowej, wymienia się także część gmin województwa opolskiego i świętokrzyskiego, a zatem beneficjentami programu jest sześć województw.

W związku z powyższym apelujemy pierwszy raz tak solidarnie wspólnie z samorządowcami, parlamentarzystami, przedsiębiorcami i organizacjami przedsiębiorców o uruchomienie podobnego programu wsparcia w proporcjonalnym udziale finansowym do kompleksowych danych o ruchu turystycznym. Przedsiębiorcy znad morza to nie tylko hotelarze, ale i gastronomia, rybacy, osoby zajmujące się sprzedażą pamiątek. To również małe firmy, które nie mają biznesowych alternatyw, a są regularnymi płatnikami do budżetu. Zdarzają się sytuacje, że po prostu muszą ogłosić upadłość i zwolnić pracowników.

ZOBACZ TAKŻE: Zachodniopomorscy przedsiębiorcy: My też potrzebujemy pomocy

Branża hotelarska, turystyczna, a z nią usługowo-gastronomiczna bardzo silnie odczuwa skutki drugiej fali epidemii koronawirusa. Turystyka jest mocno dotknięta gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Warunkiem przetrwania jest szybkie przedstawienie planu otwarcia gospodarki, który uzdrowi tragiczną sytuację między innymi w branży hotelarskiej, która traci ok. 1 mld zł miesięcznie wtedy, kiedy nie pracuje.

Pas nadmorski w sezonie zimowym zapełniał się turystami z Niemiec oraz zwolennikami weekendowego wypoczynku. Obecnie największe kurorty są opustoszałe, a przedsiębiorców martwi brak rezerwacji nawet na miesiące wiosenne. Niemiecki lockdown również nie ułatwia sytuacji. Wszyscy zgodnie twierdzą, że ludzie obawiają się planować wypoczynku wielkanocnego czy majówkowego, bo nie wiadomo czy pandemia do tego czasu odpuści.

Przy okazji należy wskazać, iż obecna turystyka nadmorska to nie tylko sezon letni, a tętniący życiem cały rok organizm. Obecnie w tej branży nie możemy stwierdzić, że latem ruch turystyczny ukierunkowany jest na wypoczynek nad morzem, a zimą w górach i tak sezonowo rozdzielane będzie wsparcie. Przecież latem turystów w górach również nie brakuje. Jesteśmy przeciwni różnicowaniu przedsiębiorców i regionów. Po pierwsze, silna turystyka to dla nas wszystkich racja stanu. Po drugie, zarówno gminy górskie, jak i nadmorskie stanowią jedną Polskę.

Występując w imieniu sygnatariuszy niniejszego pisma, wspólnie jako organizacje gospodarcze, przedsiębiorcy, samorządy i obywatele, którym zależy na dobru naszej gospodarki, ochronie miejsc pracy i losie wielu rodzin, gorąco apelujemy do Pana Premiera o uwzględnienie pasa nadmorskiego w uruchamianym dla południa Polski specjalnym programie pomocowym dla samorządów, które utraciły dochody związane z zamrożeniem turystyki. Mamy pełną świadomość jak takie wsparcie mogłoby pomóc lokalnym gminom i przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas dzięki pomocy ze strony rządu. Wszyscy obecnie stanowimy jeden głos, bo turystyka to wielki i istotny sektor polskiej gospodarki, który dostarcza do polskiego budżetu znaczne środki. To sektor działający w całym kraju, w górach, nad morzem oraz na pojezierzach i niezależnie od miejsca przeżywający obecnie ogromne problemy. W naszej opinii rządowe wsparcie powinno zatem docierać do wszystkich, którzy są gospodarczymi ofiarami koronawirusa.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk

Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie
Jarosław Tarczyński

Sygnatariusze listu – Instytucje Gospodarcze:
1. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
2. Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
3. Business Club Szczecin
4. Rotary International Dystrykt 2231
5. Klaster Medyczny MediKlaster Szczecin
6. BCC Loża Koszalińska
7. Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie
8. Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa
9. Kołobrzeska Izba Gospodarcza
10. Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa
11. Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw
12. Loża Gdańska Business Centre Club
13. Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN
14. Pracodawcy Pomorza
15. Gdański Klub Biznesu
16. Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza
17. Kaszubski Związek Pracodawców
18. Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA
19. Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców
20. Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług
21. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego
22. Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej „Dobra robota”
23. Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy oddział Pomorski
24. Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu

Sygnatariusze listu – samorządy:
1. Marszałek województwa zachodniopomorskiego
2. Marszałek województwa pomorskiego
3. Prezydent Kołobrzegu
4. Burmistrz Ińska
5. Burmistrz Pełczyc
6. Wójt gminy Będzino
7. Burmistrz Dziwnowa
8. Burmistrz Drawna
9. Wójt gminy Rewal
10. Wójt gminy Wałcz
11. Burmistrz Białogardu
12. Burmistrz Karlina
13. Burmistrz Darłowa
14. Burmistrz Połczyna-Zdroju
15. Rada Miasta Świnoujście
16. Burmistrz Dębna
17. Burmistrz Mielna
18. Burmistrz Stepnicy
19. Wójt gminy Sławno
20. Burmistrz Kalisza Pomorskiego

W miniony piątek z inicjatywy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło kolejne pismo z apelem o pilne wsparcia nadmorskich gmin i przedsiębiorców turystycznych, którzy z powodu pandemii znaleźli się w dramatycznej sytuacji.

– Północna Izba Gospodarcza przez wiele tygodni prowadziła rozmowy zarówno z organizacjami otoczenia biznesu, jak i samorządami. Postanowiliśmy, że nasz głos musi być widoczny i słyszalny – mówi prezes PIG Hanna Mojsiuk, cytowana w komunikacie prasowym. – Za nami lata budowania silnego pasa nadmorskiego i turystyki, która może konkurować z najlepszymi kurortami w Europie. Nie możemy zmarnować tego, co przez lata było budowane siłą przedsiębiorców i samorządów – podkreśla.

Pozostało 91% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty