Breton ujawnił w wywiadzie udzielonym francuskim mediom (RTL Grand Jury, Le Figaro, LCI) więcej szczegółów dotyczących zielonego zaświadczenia cyfrowego, nad którym pracuje Komisja Europejska i które ma być dokumentem ułatwiającym swobodne przemieszczanie się po krajach wspólnoty.

CZYTAJ TEŻ: Europosłowie za paszportami szczepień i odbudową turystyki

– To dobrze, że będziemy mogli mieć certyfikat, który pokaże stan zdrowia, pod warunkiem, że każdy Europejczyk, który będzie chciał przyjąć szczepionkę, będzie miał do niej równy dostęp, a tak będzie w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy – mówi Breton.

""

turystyka.rp.pl

Komisarz pokazał też, jak zaświadczenie to będzie wyglądać. Na górze umieszczony będzie kod QR, poniżej zapisane będą imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, numer paszportu, numer ubezpieczenia społecznego, data wydania zaświadczenia oraz informacje o szczepionce takie jak rodzaj, data i miejsce podania, producent, numer serii, a także kraj oraz organ wydający i podpis elektroniczny. Osoby, które nie będą chciały korzystać z wersji elektronicznej, mogą posługiwać się zaświadczeniem papierowym.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykańska branża turystyczna też chce paszportu szczepień. Pisze do Bidena

Breton dodaje, że w certyfikacie zapisane będą też informacje o przebytym zakażeniu koronawirusem (ozdrowieńcy), a w wypadku osób, które ani nie przeszły covidu-19, ani się nie zaszczepiły, a będą musiały przedstawić wynik testu PCR, on również się tam znajdzie.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wymagania od podróżujących tzw. paszportów szczepień, czyli świadectw otrzymania szczepionki przeciw COVID-19. – Nie chcielibyśmy, aby uzależniano możliwość wjazdu do kraju lub opuszczenia danego miejsca od posiadania paszportu szczepień, ponieważ nie jesteśmy pewni, czy szczepienie zapobiega transmisji wirusa – powiedziała jej rzeczniczka Margaret Harris, cytowana przez agencję Reutera.

Wskazała na inne wątpliwości dotyczące wprowadzania paszportów szczepień. Wymieniła ryzyko dyskryminowania osób, które z różnych powodów nie mogły zostać zaszczepione.