Komisja Europejska zaapelowała dzisiaj do europosłów, by poparli przygotowane przez nią rozwiązania dotyczące zielonego certyfikatu szczepień. Ten elektroniczny dokument (może mieć też wersję papierową) zwany dla uroszczenia paszportem szczepień ma ułatwić podróżowanie i zwalniać z konieczności poddawania się kwarantannie.

CZYTAJ TEŻ: Europosłowie za paszportami szczepień i odbudową turystyki

Parlament Europejski ma w czwartek głosować nad stanowiskiem w tej sprawie, które będzie negocjowane z unijnymi krajami.

Unijny komisarz odpowiedzialny za sprawy sprawiedliwości Didier Reynders przekonywał podczas debaty, że certyfikat będzie potrzebny, bo w lecie podróże nie wrócą jeszcze do stanu sprzed pandemii. Różne kraje utrzymają bowiem swoje ograniczenia. Grozi to chaosem organizacyjnym i prawnym, ponieważ już teraz różne kraje unijne opracowują własne zasady używania certyfikatu szczepień.

ZOBACZ TEŻ: Wiadomo, jak będzie wyglądał europejski certyfikat szczepień

– Jeśli nie będzie zgody politycznej, grozi nam mnogość rozwiązań krajowych i dokumentów, które trudno będzie weryfikować, za to łatwo sfałszować, co doprowadzi do rozprzestrzeniania się koronawirusa i spowoduje spadek zaufania obywateli – ostrzegał Reynders.

Europosłowie mają jednak zastrzeżenia. Przede wszystkim chcieliby, żeby testy na koronawirusa były w całej Unii Europejskiej darmowe, tak jak szczepienia. Inaczej – uzasadniali – Europejczycy nie będą równo traktowani, bo testy są drogie. Zwracała na to uwagę między innymi europosłanka Anna Zalewska z PiS.

CO POLSKA NA TO?: Premier: Paszport covidowy? Być może nie uda nam się od niego odejść

Inny podnoszony podczas debaty problem to uznawanie przez Unię Europejską tylko szczepień wykonanych szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków. To nie odpowiada Węgrom i Słowakom, których kraje kupiły szczepionki z Rosji i Chin. Inni europosłowie postulowali zawarcie w przepisach zastrzeżenia, że certyfikat to jedynie rozwiązanie czasowe i powinien wygasnąć, kiedy miną warunki, na potrzeby których jest teraz tworzony. Proponowano by było to 12 miesięcy.