Wiadomo, jak będzie wyglądał europejski certyfikat szczepień

Fot. AFP

Za dwa, trzy miesiące zielone zaświadczenie cyfrowe, popularnie nazywane paszportem szczepień, ma być gotowe – zapowiada europejski komisarz Thierry Breton odpowiedzialny za szczepienia na covid-19.

Breton ujawnił w wywiadzie udzielonym francuskim mediom (RTL Grand Jury, Le Figaro, LCI) więcej szczegółów dotyczących zielonego zaświadczenia cyfrowego, nad którym pracuje Komisja Europejska i które ma być dokumentem ułatwiającym swobodne przemieszczanie się po krajach wspólnoty.

CZYTAJ TEŻ: Europosłowie za paszportami szczepień i odbudową turystyki

– To dobrze, że będziemy mogli mieć certyfikat, który pokaże stan zdrowia, pod warunkiem, że każdy Europejczyk, który będzie chciał przyjąć szczepionkę, będzie miał do niej równy dostęp, a tak będzie w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy – mówi Breton.

Komisarz pokazał też, jak zaświadczenie to będzie wyglądać. Na górze umieszczony będzie kod QR, poniżej zapisane będą imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, numer paszportu, numer ubezpieczenia społecznego, data wydania zaświadczenia oraz informacje o szczepionce takie jak rodzaj, data i miejsce podania, producent, numer serii, a także kraj oraz organ wydający i podpis elektroniczny. Osoby, które nie będą chciały korzystać z wersji elektronicznej, mogą posługiwać się zaświadczeniem papierowym.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykańska branża turystyczna też chce paszportu szczepień. Pisze do Bidena

Breton dodaje, że w certyfikacie zapisane będą też informacje o przebytym zakażeniu koronawirusem (ozdrowieńcy), a w wypadku osób, które ani nie przeszły covidu-19, ani się nie zaszczepiły, a będą musiały przedstawić wynik testu PCR, on również się tam znajdzie.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wymagania od podróżujących tzw. paszportów szczepień, czyli świadectw otrzymania szczepionki przeciw COVID-19. – Nie chcielibyśmy, aby uzależniano możliwość wjazdu do kraju lub opuszczenia danego miejsca od posiadania paszportu szczepień, ponieważ nie jesteśmy pewni, czy szczepienie zapobiega transmisji wirusa – powiedziała jej rzeczniczka Margaret Harris, cytowana przez agencję Reutera.

Wskazała na inne wątpliwości dotyczące wprowadzania paszportów szczepień. Wymieniła ryzyko dyskryminowania osób, które z różnych powodów nie mogły zostać zaszczepione.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Ceny w biurach podróży lekko w górę, ale i mocno w dół

Pierwszy raz od miesiąca ceny w biurach podróży nieco wzrosły, jeśli liczyć tydzień do ...

Brytyjski TUI już sprzedaje oferty na 2022 rok

Basen Morza Śródziemnego z przewagą Grecji, cztero- i pięciogwiazdkowe hotele z osobnymi basenami lub ...

Jadwiga Emilewicz spotka się z branżą turystyczną

„Silna turystyka – silna gospodarka” – pod tym hasłem ma się odbyć w poniedziałek ...

Turcja: W połowie maja zacznie wracać normalność w turystyce

Certyfikaty bezpieczeństwa sanitarnego dla obiektów i środków transportu obsługujących turystów, a także szkolenia dla ...

Krynica Morska – 99 procent ludzi żyje tu z turystyki. „Teraz jest tragedia”

Pomoc przeznaczona tylko dla przedsiębiorców i gmin na południu Polski jest dzieleniem na lepszych ...

Wrocławskie lotnisko z 10-procentowym wzrostem

Dobry początek roku na lotnisku we Wrocławiu. W porównaniu ze styczniem 2017 roku liczba ...