Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało, że od niedzieli, 14 lutego, regiony Abruzji, Ligurii, Toskanii i Trydentu (Trentino), które wcześniej miały status strefy żółtej, będą oznaczone jako strefa pomarańczowa.

CZYTAJ TEŻ: Wkrótce powrót narciarzy w Dolomity. Włosi otwierają stoki

Przy czym, jak podaje telewizja Rai w swoim elektronicznym wydaniu, prezydent Trydentu przesunął moment wejścia regionu w strefę pomarańczową na poniedziałek, 15 lutego.

W strefie pomarańczowej obowiązuje szereg zakazów – nie mogą na przykład działać wyciągi narciarskie. Ponownie nieczynne będą muzea, a bary i restauracje będą mogły jedynie wydawać dania na wynos (od godziny 5 do 22) i z dowozem.

Do 25 lutego obowiązuje też zakaz poruszania się między regionami.

W strefie żółtej, w której wyciągi narciarskie mogą działać, znajdują się nadal Dolina Aosty, Piemont, Lombardia, Veneto, Friuli-Wenecja Julijska i Emilia-Romania. Pomarańczowym kolorem oznaczone jest Bolzano, a wybrane regiony Umbrii, Abruzji i Molise mają wręcz kolor czerwony – podaje „La Repubblica” w elektronicznym wydaniu.

W piątek we Włoszech zdiagnozowano kolejnych 13 908 zakażeń koronawirusem, 316 osób zmarło. Dzień wcześniej wskaźniki te wyniosły odpowiednio 15 146 i 391.

\Władze informują, że w niektórych regionach kraju liczba nowych infekcji rośnie, obawiają się trzeciej fali pandemii.