Stany Zjednoczone nie zamierzają na razie wpuszczać turystów

Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił utrzymać restrykcje w podróżowaniu do tego kraju, w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w wariancie delta.

Publikacja: 26.07.2021 22:34

Stany Zjednoczone nie zamierzają na razie wpuszczać turystów

Foto: Decyzję rządu zakomunikowała jego rzeczniczka Jen Psaki. Fot. AFP

– Biorąc pod uwagę, gdzie jesteśmy dzisiaj z wariantem delta, utrzymamy istniejące ograniczenia w podróżowaniu – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Cytuje ją między innymi agencja Reuters.

CZYTAJ TEŻ: MSZ odradza podróże do Tunezji. „Turyści zostańcie w hotelach”

Zakaz wjazdu do USA mają cudzoziemcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w Wielkiej Brytanii, państwach Unii Europejskiej, Irlandii, Chinach, Indiach, RPA, Iranie i w Brazylii.

W Stanach Zjednoczonych rośnie, głównie wśród osób niezaszczepionych, liczba zakażeń deltą (już 83 procent wszystkich przypadków). Rosną więc i obawy epidemiologów. W zeszłym tygodniu rząd zalecił Amerykanom, aby powstrzymali się od podróżowania do Wielkiej Brytanii, która jest szczególnie dotknięta przez deltę. Jednocześnie Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oświadczył, że granice lądowe USA z Kanadą i Meksykiem pozostaną zamknięte dla nieistotnych podróży co najmniej do 21 sierpnia.

Unia Europejska naciskała w ostatnich tygodniach na władze Stanów Zjednoczonych, aby zliberalizowały przepisy, dotyczące ruchu osób między nimi a Unią. Chciała wzajemności w traktowaniu swoich obywateli. Wcześniej sama, pod wpływem krajów z dużym znaczeniem biznesu turystycznego dla ich gospodarki, otworzyła się na podróżnych ze Stanów Zjednoczonych. Wymaga od nich zaświadczeń o szczepieniu lub negatywnych testów na koronawirusa.

Podtrzymanie restrykcji – przypomina Reuters – uderza w amerykańskie linie lotnicze i amerykański przemysł turystyczny, który liczył, że letnie podróże Europejczyków i innych turystów uratują ich biznesy. Linie lotnicze od miesięcy mocno lobbują w Białym Domu, aby zniósł on ograniczenia. Teraz niektórzy twierdzą, że branża może poczekać do września lub dłużej na zmianę decyzji Waszyngtonu.

Rochelle Walensky, dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), powiedziała w czwartek, że średnia tygodniowa nowych zakażeń w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 53 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty