Rafał Szlachta bierze dzisiaj udział, jako zaproszony gość, w Walnym Zgromadzeniu członków Polskiej Izby Turystyki. W swoim wystąpieniu ujawnił, że liczy na zwiększenie budżetu na promowanie turystyki na rok 2022. W najbliższych tygodniach do Sejmu trafi przygotowany przez rząd projekt budżetu państwa, w którym w dziale 40 uwzględniony jest budżet POT.

W tym roku budżet POT to około 50 milionów złotych. Szlachta w rozmowie z naszym serwisem dał do zrozumienia, że zna już nową wysokość budżetu na promocję, ale nie chciał nic ujawnić. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o 10 milionów złotych.

Wcześniej zapowiedział jednak, że planuje otworzyć trzy kolejne zagraniczne biura POT - w Pradze zajmujące się promowaniem polskiej turystyki w Czechach i na Słowacji, w Budapeszcie z na Węgry i w Tel Awiwie na Izrael.

Gdyby udało się zrealizować ten plan POT miałby w sumie 17 zagranicznych ośrodków. W tej chwili działa bowiem 14 biur - 11 w Europie i po jednym w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork), Japonii (Tokio) i w Chinach (Pekin).

Szlachta zadeklarował także większe zainteresowanie POT-u promowaniem turystyki za granicą, przyznał, że dotąd POT kładł nacisk na turystykę krajową (bon turystyczny, turystyczna szkoła).

Czytaj więcej

Ruszyła mobilna „Turystyczna szkoła”. W trzy miesiące objedzie Polskę

- Złotówka wydana na promocję turystyczną to najlepiej wydana złotówka. Turyści zagraniczni zostawiają bowiem więcej pieniędzy niż turyści krajowi - podkreśla Szlachta.