Polska bliżej przejęcia Condora

Fot. Bloomberg

Niemiecki urząd antymonopolowy, Bundeskartellamt, nie widzi przeszkód, aby Polska Grupa Lotnicza przejęła czarterową linię lotniczą Condor. To przybliża PGL do zakończenia transakcji.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji i mamy nadzieję, że kolejne też będą pozytywne — mówi Krzysztof Moczulski z PLL LOT. Zakończenie transakcji jest planowane na kwiecień.

Polska Grupa Lotnicza poinformowała o porozumieniu w sprawie przejęcia niemieckiego przewoźnika czarterowego Condor 24 stycznia, ale rozmowy o tym rozpoczęła jeszcze w październiku 2019 roku. — Condor i LOT to są i będą dwie oddzielne linie lotnicze — mówił po podpisaniu dokumentów Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. – Z pewnością jednak te linie będą się wspierały. Przeprowadzimy przegląd procesów biznesowych i dobrych praktyk w branży, żeby  udoskonalić standardy działalności. Nie mam też wątpliwości, że wiele się od siebie nauczymy. Zarówno w Condorze, jak i w Locie są dziedziny, w których każda ze spółek może coś wnieść.

CZYTAJ: LOT przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

LOT i Condor będą miały wspólnie około 140 samolotów i będą mogły przewieźć około 20 milionów pasażerów rocznie. Zresztą i niemiecki urząd antymonopolowy w swojej zgodzie podkreślił, że obie linie ze sobą nie konkurują, ale się uzupełniają.

Strony nie ujawniają kwoty jaką PGL będzie musiała zapłacić za Condora, nieoficjalnie media niemieckie szacowały ją na 630 mln euro – z tego 380 mln euro to kredyt, jakiego Condorowi udzieliły władze Hesji i rząd federalny. Przy czym Condor nie planuje wykorzystania całej pożyczki.

Niemiecki przewoźnik musiał pożyczyć pieniądze po upadku biura podróży Thomas Cook, ponieważ został bez pieniędzy na dalszą działalność – wcześniej wszystkie pieniądze musiał przekazywać centrali. Ostatecznie jednak niemiecka linia zanotowała w roku finansowym 2018/2019 zysk operacyjny w wysokości 57 mln euro przy obrotach 1,7 mld euro.

CZYTAJ TEŻ: Condor w Locie? Niemiecka branża turystyczna odetchnęła z ulgą, Lufthansa rozważa skargę do Brukseli przeciw LOT-owi

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT i EgyptAir wspólnie będą latać do Kairu

Od wtorku podróżujący samolotami LOT-u lub egipskich linii lotniczych EgyptAir mogą kupić jeden bilet ...

Polscy touroperatorzy zapowiadają więcej pomysłów na zwiedzanie Niemiec

Nawiązaliśmy dziesiątki kontaktów, zebraliśmy wiele informacji praktycznych, a do tego odkryliśmy wiele ciekawych miejsc ...

Flixbus: Z Polski wyruszymy nad Bałtyk i na Ukrainę

Prawie 2 miliony pasażerów i 90 nowych miast w siatce połączeń – FlixBus podsumowuje ...

Sprzedaż ofert biur podróży w Wakacje.pl stanęła

– Sprzedaż w ostatnich dniach właściwie stanęła, szczególnie w zeszłym tygodniu. Od poniedziałku jest ...

Sun&Fun planuje 25-procentowy wzrost

Wakacje 2020 roku w egipskich kurortach Hurghada i Marsa Alam oraz w Tunezji kontynentalnej ...

Korfu: Stali klienci jak najlepsi ambasadorowie

Turyści, którzy są stałymi gośćmi na Korfu, to najlepsi ambasadorowie wyspy – uważają tamtejsze ...