Polska bliżej przejęcia Condora

Fot. Bloomberg

Niemiecki urząd antymonopolowy, Bundeskartellamt, nie widzi przeszkód, aby Polska Grupa Lotnicza przejęła czarterową linię lotniczą Condor. To przybliża PGL do zakończenia transakcji.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji i mamy nadzieję, że kolejne też będą pozytywne — mówi Krzysztof Moczulski z PLL LOT. Zakończenie transakcji jest planowane na kwiecień.

Polska Grupa Lotnicza poinformowała o porozumieniu w sprawie przejęcia niemieckiego przewoźnika czarterowego Condor 24 stycznia, ale rozmowy o tym rozpoczęła jeszcze w październiku 2019 roku. — Condor i LOT to są i będą dwie oddzielne linie lotnicze — mówił po podpisaniu dokumentów Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. – Z pewnością jednak te linie będą się wspierały. Przeprowadzimy przegląd procesów biznesowych i dobrych praktyk w branży, żeby  udoskonalić standardy działalności. Nie mam też wątpliwości, że wiele się od siebie nauczymy. Zarówno w Condorze, jak i w Locie są dziedziny, w których każda ze spółek może coś wnieść.

CZYTAJ: LOT przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

LOT i Condor będą miały wspólnie około 140 samolotów i będą mogły przewieźć około 20 milionów pasażerów rocznie. Zresztą i niemiecki urząd antymonopolowy w swojej zgodzie podkreślił, że obie linie ze sobą nie konkurują, ale się uzupełniają.

Strony nie ujawniają kwoty jaką PGL będzie musiała zapłacić za Condora, nieoficjalnie media niemieckie szacowały ją na 630 mln euro – z tego 380 mln euro to kredyt, jakiego Condorowi udzieliły władze Hesji i rząd federalny. Przy czym Condor nie planuje wykorzystania całej pożyczki.

Niemiecki przewoźnik musiał pożyczyć pieniądze po upadku biura podróży Thomas Cook, ponieważ został bez pieniędzy na dalszą działalność – wcześniej wszystkie pieniądze musiał przekazywać centrali. Ostatecznie jednak niemiecka linia zanotowała w roku finansowym 2018/2019 zysk operacyjny w wysokości 57 mln euro przy obrotach 1,7 mld euro.

CZYTAJ TEŻ: Condor w Locie? Niemiecka branża turystyczna odetchnęła z ulgą, Lufthansa rozważa skargę do Brukseli przeciw LOT-owi

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air: Baza i pięć nowych połączeń z Wiednia

Wizz Air otwiera swoją bazę na lotnisku w Wiedniu. Umieści tam jednego airbusa A320 ...

Chorwacja zadowolona z wyników turystyki u progu lata

W czerwcu do Chorwacji przyjechało 892 tysiące gości, czyli jedna trzecia tego, co w ...

Ministerstwa negocjują w sprawie Radomia

Rozpoczęły się negocjacje w sprawie przyszłości radomskiego lotniska cywilnego Rozmowy prowadzą przedstawiciele ministerstw infrastruktury ...

Mouzenidis ma nowego przedstawiciela regionalnego

Do zespołu biura podróży Mouzenidis Travel dołączył kolejny przedstawiciel regionalny. Tatiana Ganowska będzie odpowiedzialna ...

Wyspy Kanaryjskie bez turystów. Tak pusto jeszcze nie było

Po trudnym grudniu, kiedy na Wyspach Kanaryjskich udało się utrzymać otwarte hotele dzięki niewielkiej ...

Ajia Napa nie chce pijanych turystów

Burmistrz cypryjskiej Ajia Napy ogłosił, że młodzi turyści, którzy na wakacjach tylko piją alkohol, ...