1 lipca skończy się latanie z połową miejsc pustych

Fot. Filip Frydrykiewicz

Wszystkie miejsca w samolotach odlatujących z Polski będą mogły być od 1 lipca zajęte – powiedziała na konferencji wicepremier Jadwiga Emilewicz. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym obowiązuje zasada utrzymania co drugiego miejsca pustego.

Emilewicz powiedziała podczas briefingu nt. turystycznego ruchu lotniczego, z udziałem wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, że na podpis premiera czeka już rozporządzenie, które decyzją rządu ma znieść limit miejsc w samolocie. Ma to dotyczyć zarówno lotów regularnych, jak i czarterowych.

O zniesienie rygorystycznego nakazu apelowała w ostatnich tygodniach branża turystyczna. Jak mówił wręcz wiceprezes biura podróży Itaka Piotr Henicz, nie jest możliwe, żeby w tym reżimie wzbiły się w powietrze samoloty czarterowe z polskimi turystami. Emilewicz jeszcze we wtorek podczas spotkania z przedstawicielami organizacji branży turystycznej obiecała, że będzie w tej sprawie interweniować u ministra zdrowia i u Generalnego Inspektora Sanitarnego. Wcześniej napisała list do tego ostatniego z prośbą o rozważenie zniesienia surowego warunku.

CZYTAJ: Emilewicz poparła branżę turystyczną w kwestii „latania w kratkę”

Utrzymanie dystansu społecznego nie tylko na lotniskach, ale także podczas rejsów nakazał Główny Inspektorat Sanitarny, ale ta zasada nie dotyczyła już np. pasażerów Pendolino, gdzie pasażerowie mogli siadać obok siebie. Pozostawiania wolnych miejsc w samolotach nie zalecała też Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), ani Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Mówił o tym w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Rafael Schvartzmann, wiceszef IATA odpowiadający za rynek Europejski. Dla linii lotniczych było to szczególnie dotkliwe, ponieważ przewoźnicy tradycyjni zaczynają latać z zyskiem dopiero wówczas, gdy mają na pokładzie zajętych ponad 72 proc. foteli.

Czyli te wszystkie linie, które ogłosiły rejsy z Polski jeszcze na czerwiec 2020 latając z Polski i do Polski oraz po naszym kraju będą generować straty. Dlatego krytykował ten obowiązek prezes Wizz Aira, Jozsef Varadi. Jego linia ogłosiła od 17 czerwca najwięcej lotów z Polski. A prezes Ryanaira, który wystartuje z pierwszym rejsem z Modlina w najbliższą niedzielę, 21 czerwca, na zakazie wypełnienia więcej niż połowy samolotu nie zostawił suchej nitki. I postawił sprawę jasno, jeśli taki nakaz zostanie utrzymany, Ryanair nie poleci.

Utrzymanie tego obowiązku byłoby także szczególnie dotkliwe dla przewoźników czarterowych, którzy swoje bilety sprzedają bardzo tanio i maszyny wypełniają najczęściej do 99 procent. Gdyby nakaz latania z połową samolotu pustą najprawdopodobniej tego lata większość biur podróży w naszym kraju by zbankrutowała, a urlopowicze lataliby z Czech i Niemiec, dokąd dojeżdżaliby pociągami ze wszystkimi miejscami zajętymi.

ZOBACZ TEŻ: Linie lotnicze potrzebują nie tylko pieniędzy

Na wiadomość o decyzji polskiego rządu wiceszef IATA w Genewie zareagował entuzjastycznie. — To wspaniała informacja, że polski rząd zdecydował się znieść nakaz pozostawienia połowy miejsc pustych w rejsach z i do Polski. Jestem przekonany, że wszystkie środki bezpieczeństwa, jakie linie lotnicze już wprowadziły pozwolą na bezpieczne podróże. To super informacja także z punktu widzenia polskiej gospodarki. Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi w Warszawie za tę decyzję — powiedział Rafael Schvartzmann

Mogą Ci się również spodobać

FlixBus wchodzi do Turcji

Operator połączeń autobusowych FlixBus kupił turecką firmę przewozową Kamil Koç i wkrótce rozpocznie działalność ...

Pożar w pobliżu centrum handlowego Dubaju

Potężny pożar wybuchł w niedzielę rano na miejscu budowy wysokościowców w pobliżu największego centrum ...

O Warszawie w wirtualnym przewodniku

Stołeczne Biuro Turystyki stworzyło wirtualny przewodnik po Warszawie w dziewięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, ...

Airbnb szkoli z przepisów przeciwpożarowych

Airbnb zorganizował w Berlinie szkolenie dla właścicieli mieszkań z krajów niemieckojęzycznych. Jego uczestnicy mogli ...

PPL chce przejąć Baltonę. Notowania w górę

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) ma zielone światło do negocjacji w sprawie przejęcia Baltony. ...

Booking.com usuwa nielicencjonowane obiekty

Obiekty noclegowe na Balearach, które nie zostały zarejestrowane przez właścicieli jako lokale na wynajem ...