British Airways chce nowej oceny rozbudowy Heathrow

Fot. Bloomberg

Brytyjska grupa lotnicza IAG, której przewodzi British Airways, zwróciła się do premiera Borisa Johnsona i jego rządu o przeprowadzenie nowej oceny planu rozbudowy lotniska Heathrow.

Wcześniej premier oświadczył, że jest przeciwny rozbudowie. Parlament zatwierdził jednak plan przewidujący budowę pierwszego od 70 lat w rejonie Londynu pełnowymiarowego pasa startów i lądowań. Przeciwnicy kwestionowali tę ideę w sądach – pisze Reuters.

Urząd lotnictwa cywilnego, CAA, ma ogłosić planowanie i wstępne koszty rozbudowy. Jesienią mówił o 1,6 miliarda funtów, ale ostatnio liczba ta wzrosła do 2,8 mld funtów.

„Lotnisko ma dostać w tym tygodniu od CAA zielone światło na wydanie kilkuset milionów funtów z pieniędzy klientów linii lotniczych na wstępne koszty przed (…) podaniem ostatecznych kosztów. Potrzebujemy świeżego spojrzenia na opłacalność środowiskową i łączny koszt rozbudowy Heathrow” – oświadczył w komunikacie prezes IAG Willie Walsh.

IAG nie życzy sobie rozbudowy, bo większa przepustowość portu lotniczego spowoduje szersze wejście do tego portu konkurencji. Obecnie IAG dominuje na Heathrow, ale rząd dokonuje przeglądu przepisów przyznawania czasowych działek startów i lądowań. Inne linie, zwłaszcza Virgin Atlantic, zamierzają zwiększyć liczbę lotów z powiększonego Heathrow. Twierdzą, że zbyt długo IAG dominowała na lotnisku.

– Rząd ma niezależny organ nadzoru, który wraz ze wszystkimi liniami lotniczymi bacznie sprawdza i zatwierdza wszelkie inwestycje na Heathrow – Reuters cytuje rozmówcę z biura prasowego lotniska. – Cofanie teraz tego projektu służy jedynie grupie IAG, podważa prywatne inwestowanie w duże projekty infrastruktury w Wielkiej Brytanii i zagraża przyszłości kraju na światowym rynku scenie.

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy touroperatorzy łagodzą zasady rezerwacji

Niemieccy touroperatorzy, by zachęcić klientów, którzy z powodu koronawirusa wstrzymują się z kupnem wyjazdu, ...

AirHelp: Sprawdź bilety, odbierz odszkodowanie

Narzędzie dla podróżnych, które sprawdzi możliwość ubiegania się o rekompensatę za zakłócone loty z ...

Friedrich Joussen

Prezes Grupy TUI: Turystyka otworzy się w kilku etapach

Prezes Grupy TUI Friedrich Joussen pisze w liście do pracowników, że uruchamianie turystyki po ...

Włochy połączą Alitalię z kolejami

Włoski rząd zapowiedział fuzję przynoszącej ogromne straty linii lotniczej Alitalia z zyskownymi kolejami państwowymi ...

Lanzarote: Wejdź pod wodę i podziwiaj

Dwa lata trwało przygotowanie pierwszego europejskiego muzeum pod wodą, które działa już u wybrzeży ...

Dubaj latem? Dlaczego nie, skoro jest taniej?

Zniżki do 50 procent na główne atrakcje, tańsze bilety lotnicze i noclegi – to ...