Lotniska regionalne na dużym minusie. Uratuje je szczepionka?

Fot. AFP

Lotniska w Modlinie, Wrocławiu i Gdańsku ucierpiały najwięcej przez ograniczenia w ruchu lotniczym najbardziej ucierpiały lotniska regionalne – podaje eSky.pl. Informacje o pojawieniu się szczepionki sprawiły jednak, że turyści znów zaczęli interesować się podróżami lotniczymi.

Na początku roku eksperci eSky.pl zakładali, że ruch lotniczy w Polsce będzie szedł ścieżką dynamicznego rozwoju – czytamy w komunikacie prasowym tego internetowego agenta turystycznego. Sytuacja zmieniła się, kiedy do Europy dotarł koronawirus. W marcu, przez zakaz lotów międzynarodowych, serwis eSky.pl zanotował 86-procentowy spadek liczby rezerwacji z polskich lotnisk regionalnych, licząc rok do roku. Największy spadek dotknął lotnisko w Modlinie, a najmniejszy port we Wrocławiu.

CZYTAJ TEŻ: ESky wkracza do Azji

Choć po zniesieniu restrykcji linie lotnicze znów zaczęły latać, to w wakacje na lotniskach regionalnych liczba pasażerów nawet nie zbliżyła się do zeszłorocznego poziomu. Rezerwacji było mniej o 62 procent. Najmniejszy, 55-procentowy spadek liczby rezerwacji zanotowały Katowice, a największy, 72-procentowy Modlin.

Źródło: eSky.pl

Według danych eSky.pl w lipcu po zniesieniu restrykcji liczba rezerwacji wzrosła o 95 procent w porównaniu z czerwcem. Wynik ten dowodzi, że zniesienie restrykcji przekłada się na gwałtowny wzrost popytu na podróże lotnicze. Można wnioskować, że tak samo będzie po unormowaniu się sytuacji po drugiej fali pandemii.

Wrzesień i październik nie przyniosły poprawy, a spadki jeszcze się pogłębiły. Liczba rezerwacji w pięciu największych regionalnych lotniskach spadła średnio o 67 procent, najbardziej w Modlinie – o 73 procent, a najmniej w Katowicach – 63 procent.

Źródło: eSky.pl

Warto zaznaczyć, że pozytywnie na popyt wpływają informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa. Wieści odnośnie jej rychłego pojawienia się na rynku zachęcają do poszukiwania ofert lotniczych. Już teraz obserwować można zwiększone zainteresowanie zwłaszcza podróżami lotniczymi planowanymi z wyprzedzeniem.

ZOBACZ TAKŻE: Polska może wydać 142 miliony złotych na ratowanie lotnisk

Najpopularniejsze kierunki podróży z lotnisk regionalnych

Od czerwca do października na lotnisku w Krakowie największą popularnością cieszyła się trasa do Londynu. Dalej w rankingu znalazły się połączenia do Eindhoven, Gdańska, Frankfurtu i Kopenhagi.

Z Modlina najwięcej pasażerów poleciało do Rzymu. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się też Londyn, Bruksela, Eindhoven i Ateny.

Źródło: eSky.pl

W Gdańsku największym wzięciem cieszyły się bilety do Oslo. Za stolicą Norwegii uplasowały się Eindhoven, Sztokholm, Kraków i Warszawa.

Pierwsze miejsce w Katowicach przypadło Dortmundowi, a kolejne Eindhoven, Londynowi, Splitowi i Oslo.

Źródło: eSky.pl

We Wrocławiu królowała trasa warszawska, w czołówce znalazły się też Londyn, Eindhoven, Kijów i Palermo.

– W obecnej sytuacji, aby zmniejszać straty, linie lotnicze bardzo dynamicznie dostosowują siatki połączeń. Nie ulega wątpliwości, że głównym motorem zmian są szeroko zakrojone ograniczenia w podróży wprowadzane przez wiele krajów. Jest to też jeden z głównych czynników, który wpływa na zmniejszone zainteresowanie zakupem biletów lotniczych w celach turystycznych – mówi dyrektor ds. wdrażania produktu w eSky.pl Jakub Bajorski, cytowany w komunikacie.

– Wraz ze zmniejszaniem restrykcji popyt na podróże szybko zacznie się odbudowywać, a linie lotnicze wznowią zawieszone wcześniej połączenia. Znaczący wpływ na poprawę sytuacji, która przyspieszy proces odbudowy branży, mają ostatnie pozytywne informacje o postępach prac nad szczepionką – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI sprzeda samoloty, żeby je wynająć, bo tak będzie oszczędniej

Niemieckie biuro podróży sprzeda firmie BOC Aviation pięć nowych boeingów B737 MAX 8, a ...

Dzięki hotelom, rejsom i wycieczkom TUI poprawił wynik

O 4,7 procent więcej klientów, o 6,3 procent więcej przychodów i o 10,9 procent ...

Wizz Air otworzył bazę w Krakowie

Dzisiaj na krakowskim lotnisku Wizz Air otworzył swoją 25 bazę. W najbliższych miesiącach umieści ...

Austrian Airlines stopniowo wracają do latania

Należące do Grupy Lufthansa Austrian Airlines nie wykonały od 18 marca ani jednego rejsu. ...

Świetlny rekord Guinessa w Dubaju

Konsorcjum Emaar świetlno-muzycznym pokazem „Light Up 2018” w centrum Dubaju ustanowiło rekord odnotowany w ...

Rząd Balearów finansuje kwarantannę turystów

10 osób, jedna zakażona i dziewięć, które miały z nią kontakt, trafiło do kwarantanny ...