Katowice Airport: Październik z dużymi spadkami

Fot. materiały prasowe

W październiku katowickie lotnisko obsłużyło niewiele ponad 93 tysiące pasażerów – o 266 tysięcy mniej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

W październiku, czwartym miesiącu obsługi ruchu pasażerskiego w warunkach pandemii, z połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało 93,1 tysiąca podróżnych – podaje port lotniczy w komunikacie. To o 266 tysięcy, czyli 74,1 procent mniej niż w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Połączenia regularne wybrało 49,5 tysiąca pasażerów, o 166,5 tysiąca, czyli 77,1 procent mniej niż październiku minionego roku. Z kolei z oferty biur podróży z wylotem z Pyrzowic skorzystało 42,9 tysiąca podróżnych – mniej o 96,1 tysiąca (minus 69,2 procent). Odbyło się 1,8 tysiąca startów i lądowań, ich liczba spadła o 1,6 tysiąca (minus 46,4 procent).

Od stycznia do października lotnisko obsłużyło w sumie niecałe 1,4 miliona pasażerów, a więc o prawie 2,9 miliona mniej niż rok wcześniej (spadek o 67,8 procent).

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

– Kryzys w branży lotniczej trwa i w tym momencie nie ma sygnałów wskazujących na jego rychłe zakończenie. Sytuacja epidemiczna w Europie jest niestabilna, a to będzie miało bezpośredni wpływ na liczbę obsługiwanych podróżnych w najbliższych tygodniach – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– Już październik pokazał, że lotnictwo wchodzi w drugą fazę lockdownu i to po krótkim, bo trwającym zaledwie trzy miesiące okresie wakacyjnym, kiedy to liczba pasażerów zdołała się odbudować do poziomu około 35 procent w porównaniu z okresem od lipca do września 2019 roku. Aktualnie precyzyjne prognozowanie w dłuższym okresie jest trudne. W tym momencie spodziewamy się, że w listopadzie z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta nie więcej niż 25 tysięcy podróżnych, podczas gdy w tym samym miesiącu ubiegłego roku było ich ponad 290 tysięcy. Wynik za grudzień i kolejne miesiące jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Europie – wskazuje Tomasik.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: 46 tras w zimowym rozkładzie lotów

W 2019 roku katowickie lotnisko zapisało w statystykach rekordowe 4,8 miliona pasażerów. Przed pandemią GTL prognozowało, że w tym roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów, obecnie spodziewają się, że będzie ich o około 70 procent mniej niż w zeszłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Debata. Bon turystyczny inspiruje do podróżowania

Tegoroczny letni sezon turystyczny był inny od wszystkich. Jak oceniają go organizatorzy wypoczynku? Jak ...

Pochylnia Kanału Elbląskiego czeka na remont

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozstrzygnął przetarg na naprawę mechanizmów pochylni Kanału Elbląskiego. ...

FlixBus z 40 milionami pasażerów

W 2017 roku FlixBus odnotował 40 milionów przewiezionych pasażerów, w tym 2,5 miliona w ...

Egipt: Hotele z rządowym dofinansowaniem

10 milionów funtów egipskich wydało w ostatnich dwunastu miesiącach Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu ...

Szef koncernu TUI z wizytą u agentów

– Chcemy i będziemy dalej wspólnie się rozwijać – zapewniał prezes Grupy TUI Fritz ...

Na Balearach największe firmy działają w turystyce

27 z 30 największych według kryterium wielkości obrotu firm na Balearach to przedsiębiorstwa turystyczne, ...