Katowice Airport: Październik z dużymi spadkami

Fot. materiały prasowe

W październiku katowickie lotnisko obsłużyło niewiele ponad 93 tysiące pasażerów – o 266 tysięcy mniej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

W październiku, czwartym miesiącu obsługi ruchu pasażerskiego w warunkach pandemii, z połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało 93,1 tysiąca podróżnych – podaje port lotniczy w komunikacie. To o 266 tysięcy, czyli 74,1 procent mniej niż w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Połączenia regularne wybrało 49,5 tysiąca pasażerów, o 166,5 tysiąca, czyli 77,1 procent mniej niż październiku minionego roku. Z kolei z oferty biur podróży z wylotem z Pyrzowic skorzystało 42,9 tysiąca podróżnych – mniej o 96,1 tysiąca (minus 69,2 procent). Odbyło się 1,8 tysiąca startów i lądowań, ich liczba spadła o 1,6 tysiąca (minus 46,4 procent).

Od stycznia do października lotnisko obsłużyło w sumie niecałe 1,4 miliona pasażerów, a więc o prawie 2,9 miliona mniej niż rok wcześniej (spadek o 67,8 procent).

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

– Kryzys w branży lotniczej trwa i w tym momencie nie ma sygnałów wskazujących na jego rychłe zakończenie. Sytuacja epidemiczna w Europie jest niestabilna, a to będzie miało bezpośredni wpływ na liczbę obsługiwanych podróżnych w najbliższych tygodniach – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– Już październik pokazał, że lotnictwo wchodzi w drugą fazę lockdownu i to po krótkim, bo trwającym zaledwie trzy miesiące okresie wakacyjnym, kiedy to liczba pasażerów zdołała się odbudować do poziomu około 35 procent w porównaniu z okresem od lipca do września 2019 roku. Aktualnie precyzyjne prognozowanie w dłuższym okresie jest trudne. W tym momencie spodziewamy się, że w listopadzie z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta nie więcej niż 25 tysięcy podróżnych, podczas gdy w tym samym miesiącu ubiegłego roku było ich ponad 290 tysięcy. Wynik za grudzień i kolejne miesiące jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Europie – wskazuje Tomasik.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: 46 tras w zimowym rozkładzie lotów

W 2019 roku katowickie lotnisko zapisało w statystykach rekordowe 4,8 miliona pasażerów. Przed pandemią GTL prognozowało, że w tym roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów, obecnie spodziewają się, że będzie ich o około 70 procent mniej niż w zeszłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Saksonia płaci agentom turystycznym prowizję

20 procent prowizji dostaną agenci turystyczni za sprzedaż wyjazdów do Saksonii. Tamtejsza spółka zarządzająca ...

Komentarz dla „Rz”: Zakład Usług Turystycznych

W najbliższą niedzielę wybory prezydenckie. Zanim nastanie cisza wyborcza w „demokratycznym państwie prawnym urzeczywistniającym ...

Australia – policja udaremniła zamach na samolot

Australijska policja wspomagana przez antyterrorystów z Sydney aresztowała w sobotę cztery osoby podejrzane o ...

Rosjanie napędzają tunezyjską turystykę

O 30 procent ma wzrosnąć w tym roku liczba turystów odwiedzających Tunezję – informuje ...

Grecos zmniejsza prowizje, agenci protestują

Biuro podróży Grecos zmienia warunki prowizyjne swoim agentom. – Dostosowujemy je do rynku – ...

Piłkarze Manchesteru United wypromują Maltę

Klub piłkarski Manchester United i rząd Malty zawarli umowę o współpracy, której celem jest ...