Zabytki techniki chcą przyciągać turystów zimą

Materiały promocyjne

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego chce przyciągać turystów również zimą, dlatego część jego obiektów można do końca kwietnia 2018 roku odwiedzić taniej

W akcji uczestniczą kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach, zabrzańska sztolnia, stary młyn w Żarkach oraz browary w Tychach i Żywcu.

Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny województwa śląskiego. Łączy 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w województwie, związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym.

W zeszłym roku wszystkie obiekty szlaku odwiedziło ponad 760 tysięcy turystów. Najwięcej gości przyciągają Gwiazdy Techniki – obiekty z najobszerniejszą infrastrukturą turystyczną i bogatą ofertą. To zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Browaru Żywiec.

Aby dodatkowo zachęcić turystów do zimowej aktywności, od dwóch lat przygotowały one wspólną ofertę i program rabatowy. Do obecnej edycji programu, trwającej od początku grudnia do końca kwietnia 2018 roku, dołączyły stosunkowo nowe obiekty szlaku: Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu oraz Muzeum Starych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach.

– Kto odwiedzi jeden z obiektów objętych programem rabatowym, ten może otrzymać 20 procent zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. To znakomita okazja, aby odkryć wyjątkowe dziedzictwo, będące powodem naszej dumy – wskazał, cytowany w informacji samorządu województwa śląskiego, który koordynuje działalność szlaku, członek zarządu tego regionu Henryk Mercik.

Tyskie muzeum poświęcone browarnictwu działa od 2004 roku w murach dawnego kościoła ewangelickiego z początku zeszłego stulecia. Prezentowane tam wystawy to tradycyjne ekspozycje i nowoczesne formy muzealne. Można tam również zwiedzać Tyskie Browary Książęce – z współczesną linią produkcyjną i zabytkami architektury przemysłowej.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią. Prawie 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka lat temu w budynku nadszybia uruchomiono multimedialne muzeum. W tym roku, jako część kompleksu tarnogórskich podziemi, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 roku. W 1967 roku utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 roku w kopalni udostępniono turystom trzy poziomy: 170 m, 320 m oraz 355 m.

Zarządzające Guido Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu obecnie kończy też udostępniać kompleks Sztolnia Królowa Luiza – oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie – i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa. Działają już m.in. dwie podziemne części z trasą i podziemnym skansenem, w przyszłym roku udostępniona ma też zostać trasa wodna, umożliwiająca wypłynięcie łodziami na powierzchnię w ścisłym centrum miasta.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach w północnej części regionu to mieszcząca się w prawiestuletnim młynie elektrycznym ekspozycja multimedialna i interaktywna. Zwiedzający poznają historię rzemiosł obecnych od lat w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa, a także losy miasteczka.

Muzeum Browaru Żywiec powstało w starych piwnicach browaru w 2006 roku. W salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu w ciągu 160 lat jego istnienia. Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z „multimedialnym” barmanem opowiadającym o zaletach piw czy wnętrze bufetu z lat 30. XX wieku. Ostatnio ekspozycja została zmodernizowana.

W pierwszym etapie funkcjonowania utworzonego w 2006 roku. Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego skupiono się na stworzeniu spójnego wizualnie kompleksowego systemu informacji turystycznej (znaki drogowe, tablice, serwis internetowy, materiały drukowane). Potem uporządkowano zarządzanie sieci współpracy, a w ostatnich latach zaczęły powstawać nowe produkty turystyczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Itaka przedłuża zawieszenie

Itaka ogłosiła dzisiaj, że zawieszenie wyjazdów spowodowane pandemią koronawirusa przedłuża do 20 czerwca. „W ...

Marzec z lotniczymi strajkami

Pasażerowie linii lotniczych muszą się uzbroić w cierpliwość. Dużym wyzwaniem będzie dla nich zwłaszcza ...

Apka podpowie, jaki jest status prawny wycieczki

Niemiecki Związek Turystyczny (DRV) pracuje nad programem, który zautomatyzuje tworzenie formularzy dla klientów biur ...

Bez roamingu dwa razy więcej rozmów

Europejczycy chętnie korzystali z pierwszych wakacji bez dodatkowego roamingu – pokazuje badanie „Eurobarometr flash”. ...

Największa ewakuacja turystów po upadku giganta

Tylko rząd brytyjski ma do sprowadzenia do kraju 160 tysiące urlopowiczów, którzy wykupili wakacje ...

W biurach podróży Grecja nie oddaje pola

Polacy chętniej niż przed rokiem zaopatrują się w wycieczki na ten i na przyszły ...