Zabytki techniki chcą przyciągać turystów zimą

Materiały promocyjne

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego chce przyciągać turystów również zimą, dlatego część jego obiektów można do końca kwietnia 2018 roku odwiedzić taniej

W akcji uczestniczą kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach, zabrzańska sztolnia, stary młyn w Żarkach oraz browary w Tychach i Żywcu.

Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny województwa śląskiego. Łączy 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w województwie, związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym.

W zeszłym roku wszystkie obiekty szlaku odwiedziło ponad 760 tysięcy turystów. Najwięcej gości przyciągają Gwiazdy Techniki – obiekty z najobszerniejszą infrastrukturą turystyczną i bogatą ofertą. To zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Browaru Żywiec.

Aby dodatkowo zachęcić turystów do zimowej aktywności, od dwóch lat przygotowały one wspólną ofertę i program rabatowy. Do obecnej edycji programu, trwającej od początku grudnia do końca kwietnia 2018 roku, dołączyły stosunkowo nowe obiekty szlaku: Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu oraz Muzeum Starych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach.

– Kto odwiedzi jeden z obiektów objętych programem rabatowym, ten może otrzymać 20 procent zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. To znakomita okazja, aby odkryć wyjątkowe dziedzictwo, będące powodem naszej dumy – wskazał, cytowany w informacji samorządu województwa śląskiego, który koordynuje działalność szlaku, członek zarządu tego regionu Henryk Mercik.

Tyskie muzeum poświęcone browarnictwu działa od 2004 roku w murach dawnego kościoła ewangelickiego z początku zeszłego stulecia. Prezentowane tam wystawy to tradycyjne ekspozycje i nowoczesne formy muzealne. Można tam również zwiedzać Tyskie Browary Książęce – z współczesną linią produkcyjną i zabytkami architektury przemysłowej.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią. Prawie 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka lat temu w budynku nadszybia uruchomiono multimedialne muzeum. W tym roku, jako część kompleksu tarnogórskich podziemi, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 roku. W 1967 roku utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 roku w kopalni udostępniono turystom trzy poziomy: 170 m, 320 m oraz 355 m.

Zarządzające Guido Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu obecnie kończy też udostępniać kompleks Sztolnia Królowa Luiza – oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie – i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa. Działają już m.in. dwie podziemne części z trasą i podziemnym skansenem, w przyszłym roku udostępniona ma też zostać trasa wodna, umożliwiająca wypłynięcie łodziami na powierzchnię w ścisłym centrum miasta.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach w północnej części regionu to mieszcząca się w prawiestuletnim młynie elektrycznym ekspozycja multimedialna i interaktywna. Zwiedzający poznają historię rzemiosł obecnych od lat w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa, a także losy miasteczka.

Muzeum Browaru Żywiec powstało w starych piwnicach browaru w 2006 roku. W salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu w ciągu 160 lat jego istnienia. Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z „multimedialnym” barmanem opowiadającym o zaletach piw czy wnętrze bufetu z lat 30. XX wieku. Ostatnio ekspozycja została zmodernizowana.

W pierwszym etapie funkcjonowania utworzonego w 2006 roku. Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego skupiono się na stworzeniu spójnego wizualnie kompleksowego systemu informacji turystycznej (znaki drogowe, tablice, serwis internetowy, materiały drukowane). Potem uporządkowano zarządzanie sieci współpracy, a w ostatnich latach zaczęły powstawać nowe produkty turystyczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Itace posypały się kary za rabaty

Prawie co czwarty agent biura podróży Itaka oferował klientom niedozwolone rabaty. Touroperator zastosował wobec ...

LOT wyprzedził tanie linie lotnicze

Punktualność, jakość i obsługa pasażera oraz rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie – te trzy kryteria ...

Agenci turystyczni też potrzebują pomocy

Szybkie utworzenie funduszu pomocowego dla firm turystycznych to teraz najpilniejsza potrzeba – mówi pełnomocnik ...

1,6 miliona złotych z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego dla klientów upadłego Olimpu

1,6 miliona złotych – tyle Turystyczny Fundusz Gwarancyjny będzie musiał wypłacić klientom upadłego biura ...

Chińskie bańki podbiły Kalifornię

Grupa chińskich artystów, która od dwóch pokoleń podróżuje po świecie, robiąc show z bańkami ...

Itaka poleciała na Zakintos. Pierwszy samolot od 112 dni

Samolot z klientami Itaki wylądował dziś na greckiej wyspie Zakintos. Był to pierwszy rejs ...