Egipt: Nocą podróżujesz, w dzień zwiedzasz

Luksor. Fot. Filip Frydrykiewicz

Uruchomienie pociągu sypialnego między Hurghadą a Luksorem to kolejny, po uruchomieniu lotów z Szarm el-Szejk do Luksoru, projekt, który ma zachęcać turystów do łączenia wypoczynku ze zwiedzaniem.

Minister turystyki i dziedzictwa historycznego Khaled al Anani i minister transportu Kamel al Wazir, zawarli porozumienie, sprawie analizy uruchomienia nocnego pociągu między Hurghadą a Luksorem, donosi dziennik „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu. Celem przedsięwzięcia jest połączenie kurortów nad Morzem Czerwonym z Doliną Nilu. To pozwoli pobudzić turystykę kulturową, bo jak podkreśla minister al Anani, teraz turyści są zmuszeni, by wybierać między odwiedzeniem Luksoru lub Asuanu, a pobytem nad morzem. Odległość między tymi regionami jest bowiem spora, ponad 300 kilometrów. Przez co podróż autokarem, który wyjeżdża o świcie i wraca nocą, jest dla wielu zbyt męcząca.

CZYTAJ TEŻ: Egipt ma 100 milionów mieszkańców

Projekt ma być realizowany w ramach programu „Przyjedź do Egiptu”, który zakłada rozwój siatki połączeń między miastami położonymi nad Nilem a nadmorskimi resortami, a konkretnie uruchomienie wspomnianych pociągów, ale też przelotów. W lutym tego roku ruszyły już połączenia lotnicze z Luksoru do Szarm el-Szejk.

W czasie spotkania minister transportu zapowiedział, że resort chce odnowić drogę kolejową z Abu Tartour przez Kinę, Safagę do Hurghady. Pociągi będą obsługiwać zarówno ruch pasażerski jak i towarowy – w Abu Tartour znajduje się kopalnia fosfatu.

Zdaniem byłego prezesa Egipskiej Organizacji Turystycznej Heshama el Demery’ego, pytanego przez gazetę, to dobry pomysł. Jego realizacja pozwoli touroperatorom tworzyć nowe programy łączące zwiedzanie z wypoczynkiem za atrakcyjną cenę, bo przejazd pociągiem będzie tańszy niż przelot.

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali też o rozbudowie sieci dróg w Górnym Egipcie, a także o planach budowy portów na Nilu i nadmorskich, które również przyczyniłyby się do pobudzenia ruchu turystycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kierownik floty B787 LOT-u kapitan Maciej Smólski

Dreamlinery LOT-u wylądują nawet przy najgorszej pogodzie

Trudne warunki pogodowe nie będą już problemem dla pilotów największych maszyn we flocie LOT-u ...

Sri Lanka znów pobiera pieniądze za wizy

Od 1 lutego turyści podróżujący do Sri Lanki znów muszą płacić za wizy. Polskie ...

Trybunał UE: Pilot nie może być za stary

Piloci samolotów pasażerskich mogą pracować tylko do 65 roku życia. Wyrok tej treści ogłosił ...

Zmiana godziny rozpoczęcia wycieczki może uzasadniać rezygnację

Nawet gdy siatka połączeń jest znana, organizatorzy turystyki informują o przybliżonych godzinach rozpoczęcia imprez. ...

Betlej: 500 złotych od rządu uruchomi (odłożony) popyt na wakacje

Istnieje duże prawdopodobieństwo ujawnienia się znacznego odłożonego popytu na wycieczki w okresie późnowiosennym i ...

W Legolandzie cieszą się z rejsów LOT-u

Dzięki uruchomieniu rejsów na trasie Warszawa – Billund ten drugi co do wielkości duński ...