Przez brak turystów Egipt traci miesięcznie miliard dolarów

Fot. Bloomberg

Egipscy eksperci turystyczni szacują, że miesięcznie z powodu koronawirusa kraj traci miliard dolarów.

Z powodu koronawirusa do Egiptu nie przyjechało już 400 tysięcy turystów. Goście ci spędziliby w kurortach nad Morzem Czerwonym średnio 10 dni, co przełożyłoby się na 4 miliony noclegów wykupionych w hotelach. Epidemia spowodowała też konieczność zamknięcia innych firm świadczących usługi turystom, w tym restauracji, kawiarni czy sklepów i straganów na bazarach. Portal podaje ponadto, że z powodu kryzysu pracę straciło już 200 tysięcy ludzi, a co gorsza nie zanosi się, by sytuacja w turystyce szybko powróciła do normalności – pisze portal „Egypt Independent”.

CZYTAJ TEŻ: Egipt: Nocą podróżujesz, w dzień zwiedzasz

Ekspert turystyczny Atef Abdellatif alarmuje, że zwolnienie wyszkolonych pracowników wpłynie negatywnie na sektor i utrudni zapewnienie po kryzysie usług na właściwym poziomie. A prezes Egipskiego Stowarzyszenia Biur Podróży Hossam al-Shaer podkreśla, że jego organizacja pracuje z Egipską Izbą Turystyki, przy wsparciu rządu, nad sposobem utrzymania zatrudnienia specjalistów, którzy są podstawą funkcjonowania sektora.

Z kolei dyrektor jednej z firm turystycznych – portal nie podaje jej nazwy – Abdel Naby Aboul Hassan, mówi, że choć rząd stara się zminimalizować negatywne efekty rozprzestrzeniania się wirusa, to turystyka już poniosła olbrzymie straty. Jego zdaniem trzeba powołać fundusz nadzorowany przez Ministerstwo Turystyki i Ochrony Zabytków oraz Izbę Turystyki, z którego finansowano by pensje pracowników.

WARTO RÓWNIEŻ: Egipt ma 100 milionów mieszkańców

Szef stowarzyszenia zrzeszającego przewodników w regionie Morza Czerwonego, Bashar Abu Talib, wskazuje, że ponieważ przychody z turystyki przyjazdowej do Egiptu sięgają rocznie 12 miliardów dolarów, z powodu zamknięcia kraju i ograniczeń w podróżowaniu, straty będą sięgały miliarda dolarów miesięcznie.

Mogą Ci się również spodobać

Paryż i Londyn – dwa miasta, jedna podróż

Paryż i Londyn połączyły siły, by przekonywać młodych Amerykanów, że w trakcie jednej podróży ...

Walka agentów o klienta w turystyce wyjazdowej na nowym etapie

Zdaniem prezesa Grupy Expedia Marka Okerstroma walka agentów internetowych o klientów w turystyce przeniosła ...

UOKiK: Porty Lotnicze mogą przejąć Baltonę

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kontroli nad Przedsiębiorstwem ...

Debata: Hotel to nie gwiazdki, to ludzie

Kiedy na Euro 2012 powstawały liczne hotele, eksperci ostrzegali, że to szaleństwo, bo połowa ...

Luwr stracił na pandemii 40 milionów euro

Paryski Luwr stracił 40 milionów euro przychodów podczas pandemii koronawirusa. Muzeum ma zostać ponownie ...

Niemcy: Certyfikat szczepień zastąpi testy

Niemiecki rząd planuje częściowo zdjąć obowiązkowe testy na koronawirusa, które ciągle jeszcze trzeba wykonywać ...