Egipski rząd ratuje turystykę

Fot. materiały prasowe

Władze Egiptu apelują do przedsiębiorców turystycznych, aby dbali o dobre samopoczucie i zarobki swoich pracowników, a za zwalnianie grożą odebraniem licencji.

Rząd Egiptu wprowadził szereg obostrzeń mających zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, o czym informuje w oświadczeniu Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Historycznego.

Władze zawiesiły wszystkie loty międzynarodowe. Egipskie niebo pozostaje jednak otwarte dla samolotów, które zwożą przebywających w Egipcie turystów do ich krajów. Ci, którzy chcą zostać w Egipcie, mogą liczyć na prolongatę wizy.

Zgodnie z rządowym dekretem kurorty i hotele, a także zamknięte od 23 marca muzea i stanowiska archeologiczne, obowiązkowo, pod nadzorem Ministerstwa Turystyki i Dziedzictwa Historycznego, przechodzą gruntowną dezynfekcję.

Resort nakazał też zamknięcie restauracji, basenów, klubów nocnych i spa we wszystkich hotelach, ograniczenie usług dla gości i liczby pracowników w hotelach o połowę. Hotele w czterech gubernatorstwach – Luksorze, Asuanie, Prowincji Morza Czerwonego i Synaju Południowym – nie mogą przyjmować nowych gości, a obłożenie w obiektach w pozostałych regionach nie może przekraczać 25 procent.

CZYTAJ TEŻ: Zawir(us)owanaTurystyka. Egipt to miejsce na odreagowanie koronawirusa

Jednocześnie, czytamy w oświadczeniu, władze dokładają wszelkich starań, aby złagodzić negatywny wpływ pandemii na branżę turystyczną. Przez pół roku, do października, przedsiębiorcy turystyczni będą mogli odprowadzać mniejszy podatek od nieruchomości i nie płacić za wodę, prąd i gaz. Bazary i kafeterie przy stanowiskach archeologicznych zostały z kolei zwolnione z czynszu aż do odrodzenia się ruchu turystycznego.

Centralny Bank Egiptu (CBE) przeznaczy 50 miliardów funtów egipskich (13,4 miliarda złotych) na kredyty dla przedsiębiorstw turystycznych, w tym na pokrycie kosztów operacyjnych i wypłatę wynagrodzeń, obniżając ich oprocentowanie z 10 do 8 procent.

Resort turystyki zapewnia, że nie dopuści do zwolnień w turystyce w czasie pandemii. Firmom, które będą zwalniać pracowników, odbierze licencję. I apeluje do pracodawców, by dbali o dobre samopoczucie i pensje swojego personelu. Ten natomiast może dzwonić z pytaniami i skargami na ministerialną infolinię.

ZOBACZ TAKŻE: Przez brak turystów Egipt traci miesięcznie miliard dolarów

Ministerstwo w porozumieniu z organizacjami branżowymi opracowało wytyczne higieniczne, których muszą przestrzegać zatrudnieni w turystyce. Informuje o nich między innymi podczas telekonferencji.

Na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych resort prowadzi kampanię promocyjną pod hasłem „Experience Egypt from Home” (doświadcz Egiptu z domu). W jej ramach na przykład codziennie o godzinie 20 organizuje wirtualne wycieczki i zwiedzanie z przewodnikiem wybranych muzeów i stanowisk archeologicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W legginsach nie wejdziesz do samolotu United Airlines

Linie lotnicze United Airlines bronią decyzji swojego pracownika, który nie wpuścił dwóch dziewcząt na ...

PKL zapowiadają modernizację swoich ośrodków

Polskie Koleje Linowe zaprezentowały dziś w ośrodku na Kasprowym Wierchu strategię rozwoju i wieloletni ...

Steja Travel ogłasza upadłość

Biuro podróży Steja Travel z Jastrzębia-Zdrój zgłosiło dzisiaj niewypłacalność marszałkowi województwa śląskiego Biuro Steja ...

Mazowsze pokazuje najlepsze produkty dla turystów

Festiwal kultury żydowskiej Warszawa Singera, Farma Iluzji, Młyn Gąsiorowo, Turniej Smaków na Zamku w ...

Gdynia wygrała w sprawie lotniska z Unią Europejską

Sąd UE przyznał rację Gdyni i stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej, która zahamowała przekształcenie ...

FTI płaci agentom za udział w szkoleniach

20 procent prowizji za sprzedanie wyjazdu do miejsca, o którym była mowa podczas ostatniego ...