Eksperci WHO: Podróżowanie nie może zależeć od szczepień

Fot. AFP

W dyskusji na temat wprowadzenia przywilejów dla podróżnych, którzy się zaszczepią na covid-19, pojawia się coraz więcej głosów przeciwnych temu pomysłowi. Nie popiera go WHO, sceptycznie odnosi się do niego niemiecki rząd.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) nie rekomenduje uznawania certyfikatu szczepień na koronawirusa lub potwierdzenia nabycia odporności jako warunku wjazdu w podróżach zagranicznych – donosi agencja informacyjna Reutera. Zdaniem WHO nadal istnieje wiele niewiadomych co do skuteczności szczepionek w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Pod uwagę brać też trzeba ich ograniczoną dostępność.

Rekomendacja jest jedną z wielu, które pojawiły się po posiedzeniu Komitetu Kryzysowego WHO, w skład którego wchodzi 19 niezależnych ekspertów. Po zatwierdzeniu przez dyrektora generalnego organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa zostały one przesłane do 194 państw członkowskich. „Potwierdzenie szczepienia nie powinno zwalniać wyjeżdżających za granicę ze stosowania się do innych zasad ograniczających ryzyko podróży” – pisze WHO w oświadczeniu.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy paszport szczepień ma pomóc przywrócić podróże

Przewodniczący komitetu Didier Houssin przyznaje, że w tej chwili kraje stawiają różne wymogi dotyczące podróży, od przechodzenia testów przez kwarantannę do zakazu wjazdu, co powoduje, że świat jest „nieco sparaliżowany, nieco zagubiony”. Eksperci rekomendują WHO, by przejęła wiodącą rolę przy tworzeniu jasnych wytycznych, opartych na danych naukowych, które wskażą, jak w bezpieczny sposób zapewnić przemieszczanie się ludzi transportem lotniczym i morskim.

WHO zaleca natomiast rządom monitorowanie nowych mutacji wirusa jak te odkryte w Wielkiej Brytanii i RPA, by oszacować, na ile skuteczne są szczepionki, leki i testy.

Także rząd Niemiec jest sceptycznie nastawiony do wykorzystania certyfikatów szczepień przy podróżach. Dyskusja na ten temat jest przedwczesna. Jak mówił na konferencji prasowej minister stanu ds. Europy Michael Roth, na razie nie wiadomo, jak działa szczepionka – czy chroni tylko zaszczepionego, czy zapewnia też, że nie będzie on zarażał innych. Byłoby logiczne, gdyby podejście całej UE do zwalczania pandemii prowadziło do wspólnej certyfikacji szczepień. Na razie jeszcze nie było rozmów na ten temat.

ZOBACZ TAKŻE: Paszporty dla zaszczepionych ułatwią podróżowanie po Europie?

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, Roth nie wykluczył, że w najbliższych tygodniach i miesiącach ponownie może dojść do zamykania granic z powodu pandemii, ale zaznacza, że rząd Niemiec nie dąży do polityki izolacji.

O wprowadzenie „paszportu szczepień” zabiegają kraje, dla których turystyka jest bardzo ważna z gospodarczego punktu widzenia – z taką propozycję wystąpił ostatnio premier Grecji. Ma ona być omawiana w czasie czwartkowej wideokonferencji Rady Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mazowsze oferuje turystyce 67 milionów złotych

Samorząd Mazowsza wesprze przedsiębiorców z branży turystycznej, na bezzwrotne dotacje przeznacza prawie 67 milionów ...

Ryanair Holidays znów wraca do gry

Ryanair Holidays, touroperator stworzony przez irlandzkiego przewoźnika, zawiesił działalność na prawie cały luty. Teraz ...

Grecja liczy straty z turystyki

Rząd Grecji szacuje, że w tym roku przychody z turystyki wyniosą 5 miliardów euro, ...

Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta

Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – ...

LOT inauguruje połączenie do Bejrutu

Dziś o godzinie 22.30 z Lotniska Chopina w Warszawie wystartuje pierwszy samolot Polskich Linii ...

Patryk Wild

Sieć kolejowa CPK zapewni równomierny rozwój Polski

Wybrana lokalizacja Portu Lotniczego Solidarność wynika z układu istniejącej sieci kolejowej i możliwości jej ...