Nowe zasady: Podróżni spoza UE tylko z negatywnym wynikiem testu

Fot. AFP

Osoby przyjeżdżające do Unii Europejskiej z państw trzecich powinny wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR – rekomenduje Rada UE. Państwa członkowskie mogą znosić restrykcje wobec tych podróżnych, biorąc pod uwagę kilka kryteriów.

Rada Unii Europejskiej zaktualizowała swoje rekomendacje w sprawie ograniczeń dla osób wjeżdżających do krajów wspólnoty z państw trzecich. Według nich rządy poszczególnych państw, znosząc restrykcje wobec podróży innych niż niezbędne, powinny brać pod uwagę liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach – w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców wskaźnik nie może przekraczać 25.

Kolejne kryterium to trend stabilny lub spadkowy zanotowany w tym czasie w porównaniu z poprzednimi 14 dniami. Państwa, wobec których ograniczenia mają być uchylone, powinny też wykonywać ponad 300 testów na 100 tysięcy mieszkańców w minionych siedmiu dniach, przy czym nie więcej niż 4 procent testów może mieć wynik pozytywny. Trzeba też brać pod uwagę wariant wirusa, który występuje w danym kraju, w szczególności, czy nie jest to mutacja, która budzi obawy.

Rządy mogą analizować też ogólną sytuację w danym państwie – jak radzi sobie z pandemią, jak śledzi kontakty, jaki jest stan jego służby zdrowia, w jaki sposób tworzone są raporty, a także na ile źródła informacji są wiarygodne. Pod uwagę trzeba brać także zasadę wzajemności.

CZYTAJ TEŻ: Bruksela: Zniechęcać do podróży, ale nie zamykać granic

Jeśli sytuacja epidemiczna szybko się pogorszy, zwłaszcza jeśli pojawi się dużo mutacji wirusa, ograniczenia podróży innych niż niezbędne mogą być szybko przywracane. Podróże z ważnych powodów powinny być jednak nadal możliwe.

Kraje wspólnoty powinny wymagać od podróżujących okazania negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa wykonanego najwcześniej 72 godziny przed wyjazdem. Wyjątkiem są pracownicy przygraniczni i transportu. Dodatkowo zasady wjazdu mogą obejmować samoizolację, kwarantannę i śledzenie kontaktów do 14 dni, jak i kolejne testy na covid-19. Kwarantanna i dodatkowe badania przy wjeździe lub po przyjeździe powinny być wymagane od podróżnych z krajów trzecich, w których pojawiła się groźna mutacja wirusa.

ZOBACZ TAKŻE: Merkel: Trzeba sprawić, by podróżowanie nie było przyjemne

W wypadku podróży niezbędnych kraje członkowskie mogą znosić w skoordynowany sposób niektóre z tych restrykcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Gdańsku pokonało barierę 4 milionów pasażerów

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2016 r. obsłużył ponad 4 miliony pasażerów, ...

Hyatt zrezygnuje z Expedii?

Hyatt rozważa możliwość wycofania się ze współpracy z jednym z największych agentów internetowych, Expedią ...

POT: Certyfikat dobrych praktyk pomoże turystyce krajowej

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna certyfikowanie podmiotów turystycznych uczestniczących w programie Polski Bon Turystyczny. Jak ...

Słowacy otwierają się na Europę bez koronawirusa

Od jutra, 10 czerwca, Słowacja otwiera granice z kolejnymi krajami w Europie – informuje ...

Bartłomiej Walas odchodzi z Polskiej Organizacji Turystycznej

Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas złożył wymówienie. Rezygnacja została przyjęta. – Zdecydowały sprawy ...

Wizz Air połączy Poznań z Gruzją

Wizz Air ogłosił dzisiaj, że uruchomieni nową trasę z Poznania do Kutaisi w Gruzji ...