5 milionów gości w czeskich zamkach

Pałac w Lednicach, widok od ogrodu. Fot. Ladislav Renner

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków w roku 2019 państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło ponad 5 milionów turystów, tyle samo, ile w latach ubiegłych.

Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów – zamkami, pałacami, kościołami, klasztorami, a nawet starą kopalnią Michal. W Czechach otwartych dla zwiedzających jest około 200 zamków i pałaców, z tego część jest w rękach prywatnych, a część pod opieką państwa.

Najwięcej turystów przybyło do wpisanego na listę UNESCO lekkiego w formie, nawiązującego do gotyku płomienistego pałacu Lednice na południowych Morawach – ponad 389 tysięcy. Przyciąga ich tu możliwość zwiedzania sal ceremonialnych, apartamentów książęcych i Muzeum Lalek. Pałacowi towarzyszą ogród francuski z palmiarnią, ogród masoński i park.

Niewiele mniej, bo 386 tysięcy, osób zwiedziło masywny, wyrastający ze skały kompleks zamkowo-pałacowy w Czeskim Krumlowie. To również jest zabytek z listy UNESCO. Jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej po Zamku Praskim. Prawdziwą perłą jest jego barokowy teatr z zachowanymi dekoracjami, kostiumami, rekwizytami z dawnych epok. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat – kareta z pozłacanego drzewa orzechowego.

Na trzecim miejscu znalazł się neogotycki pałac Hluboká stojący na wzniesieniu nad Wełtawą, w południowych Czechach, który w roku 2019 odwiedziło niemal 300 tysięcy gości. Inspiracją dla romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Pałac jest nie tylko ulubionym celem turystów, ale także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkową budowlę do kręcenia filmów dla dzieci.

Pałac Hluboka nad Wełtawą. Fot. Ladislav Renner

Kolejne miejsca zajęły zamki i pałace: Valtice, Karlštejn, Kroměříž, Konopiště, Trosky, Křivoklát i Bouzov. Wiele obiektów zaprasza turystów także w sezonie zimowym, na przykład Karlštejn, Křivoklát, Lednice, Hluboká, Sychrov, Kynžvart, Valtice czy Rožmberk.

Czeski Krumlow. Fot. Ladislav Renner

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy touroperatorzy w lepszej kondycji, lecz na gorszej pozycji

Bankructwo Thomasa Cooka może odbić się negatywnie na postrzeganiu wiarygodności polskich touroperatorów. Niesłusznie, bo ...

Condor może trafić w ręce niemieckiego rządu

Niemiecki rząd jest gotowy do przejęcia największego niemieckiego przewoźnika czarterowego, Condora – napisała agencja ...

Spray na niedźwiedzie popularny, ale nieskuteczny

Popularny „Spray przeciwko niedźwiedziom” sprzedawany jest w sklepach w Trydencie na północy Włoch. Leśnicy ...

Al-Baker tworzy we Włoszech nowego narodowego przewoźnika

We Włoszech powstaje z połączenia Meridiany i Air Italy nowa linia lotnicza. Stoi za ...

Horała: Inwestowanie miliardów w Okęcie nie ma sensu

– Ostrożność każe powiedzieć 2027-2028 rok. Pełna funkcjonalność pewnie dwa lata później. Analiza, co ...

Thomas Cook zamierza rozprawić się z plastikiem

Thomas Cook ogłosił, że zmniejszy użycie plastiku. W ramach kampanii #NoPlaceForPlastic zobowiązuje się do ...