Estyjska, Brysna i Śmięcka – nowe wyspy Polski

Fot. Adobe Stock

Estyjska, Brysna i Śmięcka to wyłonione w konkursie nazwy trzech wysp, które powstaną po przekopaniu Mierzei Wiślanej.

Estyjska, Brysna i Śmięcka zwyciężyły w konkursie na nazwy trzech wysp, które powstaną na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim po przekopaniu Mierzei Wiślanej i pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin z ziemi tam wydobytej – informuje w komunikacie organizator głosowania, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Swoje głosy oddało prawie 22 tysiące osób.

Estyjska (od średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego) ma się nazywać wyspa na tymże zalewie – na tę nazwę zagłosowały 9984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa, 8391 głosów, i Rukwiel – 1853 głosy.

Internauci uznali, że najlepszą nazwą dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim będzie Brysna (od połączenia „bryzy” i „snu”), która zdobyła 9693 głosy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Wielecka, 5279 głosów, i Zabawa z 2439 głosów.

Wyspa południowa na Zalewie Szczecińskim ma się natomiast nazywać Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej już wsi w dzisiejszym powiecie goleniowskim) – taką nazwę dla niej wybrało 8735 osób. Drugie i trzecie miejsce zajęły Wyraj – 5988 głosów i Przygoda – 2575 głosów.

CZYTAJ TEŻ: Przekop Mierzei Wiślanej ma służyć także turystyce

Konkurs na nazwy wysp to pomysł ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. W jego pierwszym etapie, który odbył się w sierpniu, internauci przysłali propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu, które zakończyło się 20 września.

Teraz, jak głosi komunikat, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o nadanie „zwycięskich nazw nowo powstającym terytoriom Rzeczypospolitej”. Ich autorzy dostaną natomiast pamiątkowe grawertony.

Na Estyjskiej, Brysnej i Śmięckiej, które mają powstać do 2022 roku, utworzone zostaną rezerwaty ptaków wodnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hotele i restauracje zastosują kasy online później

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które odroczy termin używania kas fiskalnych online dla branż ...

Aleksandra Panuś zasiliła Prestige Tours

W ostatnich dniach do zespołu krakowskiego biura podróży Prestige Tours & Incentive dołączyła Aleksandra ...

Policja przeszukała berliński jarmark świąteczny

Niemiecka policja wkroczyła wczoraj na jarmark bożonarodzeniowy w dzielnicy Berlina Charlottenburg po otrzymaniu wiadomości ...

Portugalia nową gwiazdą niemieckiej turystyki

O 11 procent zwiększyła się w 2016 roku liczba Niemców podróżujących do Portugalii – ...

Polacy na piątym miejscu w Grecji

Prawie milion Polaków odwiedziło Grecję w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, wynika z ...

Sto milionów złotych na polsko-czeską turystykę

Do końca czerwca można starać się pieniądze na polsko-czeskie projekty turystyczne. Do wykorzystania są ...