Igrzyska Europejskie szansą dla polskiej turystyki

Fot. materiały prasowe

Po ustaniu epidemii koronawirusa turystyka przyjazdowa do Polski będzie potrzebowała silnego impulsu i pomocy w odbudowie. Polska Organizacja Turystyczna upatruje szansy dla niej w Igrzyskach Europejskich, które odbędą się w 2023 roku w Krakowie i Małopolsce.

Decyzją Komitetu Olimpijskiego trzecie Igrzyska Europejskie, zaplanowane na rok 2023, odbędą się w Krakowie i Małopolsce. Polska Organizacja Turystyczna widzi w tej imprezie duży potencjał i zamierza ją wykorzystać w promocji kraju – czytamy w komunikacie POT. Zainteresowanie wydarzeniem mogłoby pomóc w odbudowaniu popytu na przyjazdy do Polski. W czasie pandemii ruch turystyczny praktycznie zamarł, na czym cierpią polskie firmy zaangażowane w jego obsługę.

– Igrzyska Europejskie 2023 to naturalna okazja do promowania Polski i polskiej turystyki za granicą. Jestem przekonany, że będą jednym z impulsów do pobudzenia gospodarki i ważnym czynnikiem w odradzaniu się turystyki – mówi pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy. – To szansa na promocję Polski i jej walorów wśród zagranicznych turystów. Mamy powody do dumy nie tylko z naszej sportowej reprezentacji, ale także z polskich marek, które są doceniane za wysoką jakość – podkreśla wiceminister.

– Dzięki organizacji tak dużego wydarzenia sportowego Polska skupi na sobie uwagę całej Europy. Musimy wykorzystać tę okazję i zaprezentować nasz kraj z jak najlepszej strony. Wspólnie z branżą będziemy starać się zatrzymać widzów igrzysk w Polsce na dłużej i zachęcić ich do poznawania kraju. Chcemy stworzyć dla turystów kompleksową ofertę – dodaje prezes POT Rafał Szlachta.

CZYTAJ TEŻ: Szlachta: Do tej pory POT spacerował, teraz będzie biegł sprintem

Podczas Igrzysk Europejskich kilka tysięcy sportowców będzie rywalizowało w dwudziestu czterech dyscyplinach dobranych do istniejącej infrastruktury sportowej. W związku z tym igrzyska nie pochłoną dużych kosztów związanych na przykład z budową nowych aren sportowych.

Nie tylko kibice, lecz także sami zawodnicy są potencjalnymi turystami. Na podstawie ich rekomendacji czy relacji w mediach społecznościowych do Polski mogą przyjechać zachęceni pozytywną relacją ich rodacy.

Ostanie Igrzyska Europejskie w Mińsku przyciągnęły prawie 40 tysięcy turystów. Kolejne, zdaniem POT, przyciągną dużo więcej, bo Kraków jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych na krótki wyjazd, więc kibice część czasu będą chcieli poświęcić na zwiedzanie. W organizację igrzysk będzie zaangażowana polska branża turystyczna: przewoźnicy, touroperatorzy, obiekty noclegowe i atrakcje turystyczne. Wydarzenie to z pewnością pomoże odbudować rynek usług turystycznych po koronawirusowym kryzysie – podkreśla POT.

W ostatnich latach w Polsce odbyły się między innymi mistrzostwa świata i Europy w piłce siatkowej mężczyzn, halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce czy mistrzostwa świata U-20 w piłce nożnej, co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich czy wyścig kolarski Tour de Pologne. Wszystkie zorganizowane w Polsce imprezy bardzo dobrze oceniają zarówno międzynarodowe federacje, jak i goście z zagranicy. Tym, co wyróżnia Polskę, jest gorący doping kibiców i atmosfera na trybunach, a także gościnność. W badaniu sprzed dwóch lat użytkownicy serwisu booking.com uznali Polskę za jeden z trzech najbardziej gościnnych krajów na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządowcy krytykują białą księgę promocji turystycznej

Polskie kurorty chcą mieć prawo do uchwalania własnych uregulowań dotyczących najmu na doby. Władze ...

Niemieckie biura mają swój kanał filmowy

Expi.tv to portal streamingowy, na którym zamieszczane są filmy o turystycznych walorach krajów i ...

LOT poleci embraerami do Norymbergi

W maju przyszłego roku LOT uruchomi bezpośrednie połączenia z Warszawy do Norymbergi – zapowiada ...

Atak zimy na Podhalu

Obfite opady śniegu pogorszyły wczoraj warunki na drogach na południu Małopolski. W Zakopanem spadło ...

Emilewicz: Otwarcie granic możliwe po 15 czerwca

Jeśli epidemia nie będzie rozwijać się szybciej niż teraz, to po 15 czerwca będzie ...

Arabia Saudyjska – tysiące turystów w dziesięć dni

W ciągu pierwszych dziesięciu dni od momentu kiedy Arabia Saudyjska otworzyła się na turystów ...