Bruksela dała pieniądze na Rail Baltica

202 mln euro dofinansowania dla projektu Rail Baltica - kolejowego połączenia nadbałtyckich krajów z zachodem Europy - przyznała Komisja Europejska

Publikacja: 19.06.2016 14:03

Bruksela dała pieniądze na Rail Baltica

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Sadowski

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek 195 projektów transportowych, przyznając im w sumie dofinansowanie na kwotę 6,7 mld euro. Wśród nich są projekty Rail Baltica, które dostały łącznie 202 mln euro.

- Stworzenie szybkiego połączenia kolejowego z sercem Europy przez wiele lat było celem państw bałtyckich - wyjaśniał Kristen Michal minister gospodarki i infrastruktury Estonii, podał portal Delfi. - Teraz nasz drugi wniosek o dofinansowanie dostał pozytywną odpowiedź Brukseli. Naszą część otrzymanej kwoty (9,7 mln euro) przeznaczymy na budowę połączenia tramwajowego terminalu pasażerskiego Rail Baltica w Ulemiste z lotniskiem w Tallinie oraz na projekty logistyczne i koncepcje połączeń.

Estonia, Litwa i Łotwa wspólnie wystąpiły do Brukseli o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Spójności (CEF) Rail Baltica kwotą 238 mln euro. Ponieważ wcześniej większość pieniędzy otrzymały Estonia i Łotwa, teraz głównym beneficjentem pomocy będzie Litwa.

Baiba Rubes dyrektor wykonawczy spółki RB Rail podał, że potencjał Rail Baltica wyniesie 5 mln pasażerów i 16 mln ton towarów rocznie. - To największy w tym stuleciu wspólny projekt infrastrukturalny krajów bałtyckich - dodał Rubes.

Źródło: Wikipedia

Rail Baltica ma być gotowa do 2024 r. Połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską i Niemcami (Berlin). W planach jest przedłużenie trasy do Wenecji. A także tunel podmorski między Tallinem a Helsinkami. Koszt tunelu szacowany jest na 9 - 13 mld euro. Jego otwarcie  planowane jest na 2030 rok. W tym roku Litwa zakończy modernizację odcinka od granicy z Polską do Kowna.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek