We wtorek w Brukseli trwały prace nad tzw. comfort letter, w którym Komisja Europejska pozytywnie ocenia dotychczasową restrukturyzację przewoźnika i sugeruje, że zgoda na pomoc publiczną nie zostanie zablokowana. Comfort letter nie jest oficjalnym dokumentem, a jedynie zapowiedzią pozytywnej decyzji.

Według naszych informacji list powinien jeszcze w tym tygodniu dotrzeć do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a najpóźniej na początku lipca.

Tej informacji „Rz" nie udało się potwierdzić, ani w Ministerstwie Skarbu Państwa, ani w LOT-cie. I resort, i przewoźnik nie mieli żadnych sygnałów na ten temat.

W grudniu 2012 roku przewoźnik otrzymał pierwszą transzę pomocy 400 mln zł (ok. 100 mln euro), a tymczasową zgodę na pożyczkę Komisja Europejska wydała dopiero w maju 2013 r. Miesiąc później do KE trafił plan restrukturyzacji, zawierający wytyczne dotyczące przyszłości LOT-u, m.in. modernizacji floty oraz efektywnego wykorzystania samolotów. Plan zakłada m.in. przekazanie LOT-owi drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł, a także uzyskanie trwałej rentowności od 2015 r. W dokumencie zapisano też, że spółka w 2014 r. ma uzyskać 71 mln zł zysku na działalności podstawowej.