Betlej: Biura podróży idą po rekord

Z dużym prawdopodobieństwem obecny rok będzie dla biur podróży kolejnym rokiem rekordowym. I to zarówno pod względem liczby turystów, wartości sprzedaży, jak i pod względem zysków - pisze ekspert

Publikacja: 16.04.2019 02:31

Betlej: Biura podróży idą po rekord

Foto: AFP

Od co najmniej kilku tygodni spada dynamika sprzedaży wyjazdów z oferty letniej biur podróży – pokazują dane z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Jednocześnie informacje płynące od dużych touroperatorów mówią o czymś przeciwnym, o wzroście sprzedaży – zauważa w najnowszym, cotygodniowym materiale prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

A jednak rośnie

I opisuje sytuację w turystyce wyjazdowej: Przed ponad tygodniem dokładne dane o swojej sprzedaży lata podało biuro Rainbow. Wynikało z nich pośrednio, że sprzedaż w lutym i marcu była łącznie większa o 36,2 procent niż w tych samych dwóch miesiącach poprzedniego sezonu. Na koniec marca skumulowany wzrost sprzedaży wyniósł natomiast 6,5 procent, wobec wcześniejszego spadku na koniec stycznia o 3,6 procent. Biorąc pod uwagę udział tego biura w rynku, w tych dwóch miesiącach Rainbow podniósł o ponad 1,5 procent ogólną dynamikę wzrostu sprzedaży branży jako całości. Jest to większy wpływ niż można było wcześniej przypuszczać, tym bardziej, że jako spółka publiczna organizator pozostaje dość szczelny, jeśli chodzi o przekazywanie informacji zwłaszcza takich, które mogą mieć wpływ na notowania jego akcji.

Betlej przywołuje też publikowane w naszym serwisie dane o wzroście sprzedaży biur podróży Exim Tours i Grecos. W pierwszym wypadku chodzi o 50 procent (stan z marca), w drugim o kilka (między 5 a 9 procent). Dużego wzrostu domyśla się też Betlej w biurze Coral Travel, które specjalizuje się w sprzedawaniu wyjazdów do krajów, na które jest teraz duży popyt (Turcja, Egipt i Tunezja).

„Te przypadki pozwalają przypuszczać, że wzrost sprzedaży lata, które w dominującym stopniu przesądza o sprzedaży całorocznej, może być nieco większy niż szacowano w poprzednich tygodniach" - pisze Betlej i podaje, że może chodzić o 18-19 „a może nawet nieco więcej" procent.

Jak poprzednio ekspert wskazuje, że wielu klientów biur podrózy czeka jeszcze z decydją o zakupie wyjazdu wakacyjnego. „Tym niemniej już obecny stan (...) sprzedaży (...) sugeruje z dużym prawdopodobieństwem, że będzie to kolejny rekordowy sezon i to zarówno pod względem liczby turystów jak i pod względem wartości sprzedaży". A także pod względem zysków biur podróży.

100 złotych drożej niż przed rokiem

Analizując ceny wyjazdów z biurami podróży w terminie między 5 i 11 sierpnia Traveldata wyliczyła, że średnia cena wzrosła w ostatnim tygodniu o 12 złotych.

Zilustrowała swoje badanie mapą i wykresem.

Jeśli natomiast chodzi o różnicę, jaka zaszła w ostatnim roku, to wyniosła ona 107 złotych - o tyle podrożały średnio tegoroczne wyjazdy.

W porównaniach średnich cen ofertowych jedyny spadek ich poziomu wobec zeszłego sezonu wykazała oferta biura Rainbow, która była mniej kosztowna o około 100 złotych niż przed rokiem. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego roku w granicach od 6 (Coral Travel) do 384 złotych – wyjaśnia Betlej.

W liczbie najniższych cen wycieczek – pisze dalej Betlej - czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pozycję lidera powróciło biuro TUI Poland z liczbą 27 ofert, które nieznacznie wyprzedziło Rainbowa z liczbą 25 ofert, Corala Travel z liczbą 24 ofert i Itakę z liczbą 23 ofert. Przewagę w zakresie hoteli 3* nadal posiadała oferta Rainbowa, w hotelach 4* oferty Itaki i TUI Poland, a w hotelach 5* - Coral Travel i TUI Poland.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (8 ofert) i Sun & Fun (4 oferty). W wypadku podróży do Grecji były to Itaka i Rainbow (po 10) i Coral Travel (7). Jeśli chodzi o wakacje na Wyspach Kanaryjskich, to w niskich cenach przodowały TUI Poland (10 ofert), Rainbow (6) i Itaka (5), a wakacje w Turcji Coral Travel (6) i Itaka (3). Kto wybierałby się do Tunezji, to najwięcej najtańszych ofert miały Exim Tours i Rainbow (po 3). A jeśli do Bułgarii – powinien poszukać ich w Coralu Travel i TUI Poland (po 2 oferty).

W porównaniu z sytuacją sprzed roku Rainbow wyraźnie wzmocnił swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii, w Grecji i Turcji, a Coral Travel w Turcji, Grecji, Tunezji kontynentalnej i w Bułgarii.

Od co najmniej kilku tygodni spada dynamika sprzedaży wyjazdów z oferty letniej biur podróży – pokazują dane z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Jednocześnie informacje płynące od dużych touroperatorów mówią o czymś przeciwnym, o wzroście sprzedaży – zauważa w najnowszym, cotygodniowym materiale prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

A jednak rośnie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży